Nyheter

Rema lærer kvinner i Tanzania butikkdrift

Rema 1000 og Care har inngått en treårig avtale der Rema 1000 skal hjelpe fattige kvinner i Tanzania å drive lønnsom næringsvirksomhet.

Publisert Sist oppdatert

– Rema 1000 skal bidra med det vi kan best, nemlig å drive butikk. All sivilisasjon startet med handel og bytte av varer. Dette bør derfor kunne være et godt utgangspunkt for utvikling flere steder i Afrika. Dette er ikke en samarbeidsavtale hvor vi bare gir penger til en organisasjons arbeid, sier administrerende direktør i Rema 1000, Ole Robert Reitan i en pressemelding.

Sammen med Care besøkte Rema 1000-kjøpmann Vidar Andersen fra Kyrksæterøra Cares prosjekter i Tanzania i juni, for å se på hvordan norske kjøpmenn kan bidra med sin kunnskap om butikkdrift.

– Dette samarbeidet viser at næringslivet kan spille en svært relevant rolle i utviklingsarbeid. Care setter enormt pris på den støtten som erfarne handelsfolk fra Rema 1000 nå gir til fattige kvinner i Tanzania. Dette er bistand som virker, sier Cares generalsekretær, Marte Gerhardsen.

Care har drevet spare- og lånegrupper i Tanzania i mange år. Gruppene bidrar til at fattige kvinner øker inntekter ved blant annet kjøp og salg av landbruksprodukter i liten skala. Slik virksomhet har utgjort en avgjørende forskjell for mange tusen kvinner og deres familier. Nå vil mange av kvinnene mer. De ser muligheter, og vil lære å drive større virksomheter. Nettopp dette vil Rema 1000 bidra med.

– Prosjektet har som mål å hjelpe flere kvinner til å tjene penger på salg av produkter som lages i spare- og lånegruppene. Målet er at tusen kvinner skal få en slik opplæring i løpet av samarbeidsperioden, sier Ole Robert Reitan.

Powered by Labrador CMS