Nyheter
Rema med milliardplaner
Innen utgangen av 2012 skal Rema 1000 omsette for tre milliarder kroner i Møre og Romsdal og Sogn og Fjordane. – Det er spenstige mål, men vi har planen klar, sier regionsdirektør Harald A. Kalvøy til Handelsbladet FK.
Rema 1000 har etablert et nytt regionkontor i Molde for å få økt trykk i dagligvarejakten. Harald A. Kalvøy, med solid erfaring fra drift, logistikk og innkjøp i kjedeorganisasjonen, er satt på jobben som regionsdirektør. Etter mange år i Oslo er han nå tilbake til røttene på Nordvestlandet.
– Målet er klart, vi skal ha en årlig vekst på minst 10 prosent og en markedsandel på 25 prosent i regionen ved utgangen av 2012. Det betyr tre milliarder kroner i omsetning, sier Harald A. Kalvøy til Handelsbladet FK.
Den nye regionen har fått navnet Nordre Vestland, og startporteføljen er 32 butikker og en 2008-omsetning på 1,7 milliarder kroner. Butikkene er hentet fra regionene Vest og Midt-Norge. Siden etableringen er det blitt en ny butikk, Rema 1000 Eide. Det er kjedens 33. butikk i regionen.
– Er vi heldige så får vi ytterligere en butikk i løpet av året, men det er litt for tidlig å slå det fast. Det kan bli stang inn i løpet av 2009, sier regionsdirektøren.
– Hvor mange butikkprosjekter har du på plankartet?
– N i stykker. Men du får ikke vite hvor det er. Det er ni konkrete prosjekter der vi ønsker å etablere en ny Rema 1000-butikk, sier Kalvøy.
Rema 1000 har mange sterke posisjoner og er markedsleder flere steder i de to fylkene som regionen dekker. Rema 1000 Fuglset i Molde er den eneste som har en nettoomsetning på mer enn 100 millioner kroner, men lavprisveksten gjør at mange klatrer fort. Løkkemyra i Kristiansund, Strandgata i Ålesund, Ulsteinvik og Nordfjordeid er blant de mestselgende Rema 1000-butikkene i regionen.
– Vi har mange gode og synlige kjøpmenn rundt om i regionen. Det siste er ikke minst viktig, en god kjøpmann skal være synlig i sitt lokalmiljø, sier Harald A. Kalvøy.
Rema 1000 har lagt regionskontoret til Molde, der kjeden har to store butikker. Slår prognosene til, vil kjeden få en samlet Molde-omsetning i 2009 som nærmer seg 200 millioner kroner. - Det skal i hvert fall ikke være langt unna. Molde er en god Rema 1000-by, selv om konkurransen er knallhard.
– 2009-målet for hele region Nordre Vestland?
–Vi regner med at vi passerer to milliarder kroner. Da er det bare én milliard igjen til 2012-målet, sier regionsdirektøren og smiler.
– For å få det til må dere også øke salget betydelig i de eksisterende butikkene?
– Det er helt riktig. Det er der den største veksten skal komme fra. Det hjelper ikke bare med nyetableringer. Vi ser at det er store muligheter for vekst i mange av butikkene, og det er noe som også kjøpmennene er veldig opptatt av, sier Harald A. Kalvøy.