Nyheter
Rettferdig på Rema
BERGEN: Ingen dagligvarebutikker selger mer rettferdig kaffe enn Rema 1000 Wergeland i Bergen. Hver dag selger butikken en hel kartong med Fair Trade Max Havelaar-kaffe.
Far og sønn Reidar og Preben Madsen driver kjedens nest største butikk i landet. På det ruvende kaffetorget dominerer de røde posene fra Friele. Det er også Friele som produserer Fair Trade-kaffen, som har fått en god og synlig plass. Men kjøpmann Preben Madsen er overrasket når han får vite om butikkens nye spesialiststatus.
- Jeg vet ikke hvorfor vi selger såpass mye, men det kan vel kanskje ha å gjøre med plasseringen. Vi har jo ikke akkurat gjemt den rettferdige kaffen bort i en krok. Det er forresten det eneste rettferdige produktet vi har i butikken, sier kjøpmann Preben Madsen til Handelsbladet FK. Han innrømmer at han aldri har smakt på den rettferdige kaffen. Det har derimot Reidar gjort.
- Jeg har ikke bare smakt på den, det er bare den jeg drikker, sier Reidar Madsen.
- Fordi du liker den eller fordi den er rettferdig?
- Fordi den er rettferdig.
- Snakker du sant nå?
- Selvfølgelig gjør jeg det, sier Reidar Madsen og rydder litt i kaffeposene.
En kvart kilo Fair Trade-kaffe koster kroner 18,50, to kroner mer enn resten av kaffelaget.
FRIELE-LAND
Selv om Rema 1000 satser tungt på kaffe fra kjedens hoffleverandør Kjeldsberg, så domineres kaffetorget i Bergen av Friele. Det går med to paller Friele Frokostkaffe i uken.
- Du er i Bergen nå! Det er ikke mulig å drive butikk her uten å ha Friele kaffe. Selv den rettferdige kaffen er jo fra Friele, sier kjøpmannen med et lite kremmerglis.
Rema 1000 Wergeland er på vei mot et av sine beste år. Salget har økt med 7,8 prosent og omsetningen i 2007 blir på nærmere 130 millioner kroner. Men det blir et par tøffe år fremover, for gatene rundt butikkene blir en byggeplass for å gjøre plass til den nye bybanen. 2. januar stikkes spaden i jorden.
- Det blir veldig bra når alt blir ferdig, da blir vi liggende midt i smørøyet. Men det blir noen tøffe år, sier Reidar Madsen.
PLUSS 40 MILLIONER
Det skal bygges flere næringsbygg og 150 leiligheter rundt butikken, med parkeringsplassen som et lite torg i midten. Kjøpmannsfamilien Madsen har selv kjøpt seks eiendommer rundt butikken, som en del av byggeprosjektet.
- Vi eier også 23 prosent av aksjene i Rema Eiendom Vest, som blir sentral i utbyggingen. Vi får ikke en større butikk, men vi blir en del av et lokalt senter. Det betyr mer folk og mer handel, sier Reidar Madsen.
Han har overdratt butikkdriften til sønnen, og bruker mye tid på det store eiendomsprosjektet til flere hundre millio ner kroner.
- Når alt er ferdig i 2010?
- Da skal Rema 1000 Werg land øke salget med 40 millio ner kroner. Tar du utgangspunkt i dagens omsetning, så snakker vi om 170 millioner kroner. Kanskje det blir plass til enda mer rettferdig kaffe, sier Madsen.