Nyheter

Rumenere stjeler mer

I år 2000 sto rumenske statsborgere bak 60 vinningsforbrytelser i Norge. Nå har antallet økt til 1 580, skriver Aftenposten.

Publisert Sist oppdatert

Mens det de siste årene har vært polakker og litauere som har stått for det aller meste av vinningskriminaliteten utført av utenlandske statsborgere i Norge, har rumenske statsborgere i år fullstendig tatt over markedet. Tall fra Kripos viser at rumenerne i årets sju første måneder står for like mange vinningsforbrytelser som polakker og litauere til sammen.

– Vi har registrert at rumenere har utført tyverier fra gjenbruksstasjoner, grove innbrudd fra elektrobutikker, telebutikker, fotobutikker og byggevarehus. Vi ser også at rumenere i større grad enn før ser ut til å være involvert i kortsvindel på for eksempel bensinstasjoner, sier Thor Martin Bjerke, sikkerhetsrådgiver i HSH til Aftenposten.

HSH får svært mange bekymringsmeldinger fra medlemsbedrifter angående vinningskriminelle gjenger fra Øst-Europa.

– Vi har gjentatte ganger tatt dette opp med Riksadvokaten, Politidirektoratet og justisministeren, hvor vi har uttrykt bekymring for tilstandene og vist til at det er en sterk økning i kriminalitet rettet mot enkelte bransjer de siste årene, sier Bjerke.

Powered by Labrador CMS