Nyheter

Satser for fullt på dagligvaren

Haandbryggeriet i Drammen har hatt en eventyrlig vekst de siste årene, og i år er det duket for ny rekordomsetning. Nå vil mikrobryggeriet i enda større grad satse på dagligvaren, og kommer i år for første gang med juleøl i butikk.

Publisert Sist oppdatert

Haandbryggeriet ble startet i en nedlagt tekstilfabrikk i Drammen i 2005, av hjemmebryggerne Jens Maudal, Rune Eriksen, Arne Eide og Egil Hilde, men det var først for 2-3 år siden at det virkelig begynte å ta av.

Omsetningen har økt i rekordfart, fra 5,1 millioner i 2010, til 8,2 millioner året etter 14,6 millioner kroner i 2012. I år ligger de an til en vekst på ytterligere 40-50 prosent.

Populært

– Håndverksøl har blitt veldig populært de siste årene. Da vi start- et opp, var vi det andre mikrobrygg-eriet i Norge, etter Nøgne Ø. Nå er det rundt 70-80 stykker, sier salgssjef Ole Richard Lund i Haandbryggeriet til Handelsbladet FK.

Andelen av det totale ølsalget er imidlertid fremdeles lav. Av et samlet salg på cirka 240 millioner liter, stod håndverksøl for 2 prosent i 2012.

– Vi vil nok på et tidspunkt nå et metningspunkt, men jeg tror på sterk vekst i flere år fremover. Det er potensial til at andelen vil øke til 5-6 prosent, som den er i Danmark, sier Lund.

Mer mot dagligvaren

Haandbryggeriet brygger i dag 25 forskjellige typer øl, hvorav halvparten er i fast produksjon. De aller fleste selges gjennom Vinmonopolet og horeca, samt til utlandet (mest til USA), mens seks varianter brygges fast for det norske butikkmarkedet. Nå ønsker imidlertid Haandbryggeriet å satse enda sterkere mot dagligvaren, og kommer til å lansere flere nye varianter til neste år. – Dagligvaren er det hurtigst voksende markedet, og det vi har nå er bare begynnelsen, sier Lund.

Dagens butikkølportefølje består av Pale Ale (lyst, engelsk øl), Bavaria (tysk hveteøl), London Porter (mørk øl med aroma av sjokolade og kaffe), Blondie (belgisk blond øl), bestselgeren Humlesus (lys ale) og Britannia (pale ale), som ble lansert nå i høst. – Den har slått veldig bra an, og kommer inn i fast produksjon fra februar, sier Lund.

Bryggeriet opplever at kjøpmenn er veldig interessert i produktene deres, og har svært bra salg der de er inne. Per i dag selges ølet deres i Norgesgruppen og Ica, men bryggeriet håper å komme inn også i de andre kjedene.

– Det er en utfordring å lage smaksrikt øl på så lav alkholstyrke, og vi må være sikre på at ølet holder høy nok kvalitet. Så vi har det ikke travelt, men det kommer flere nye butikkøltyper neste år, lover salgssjefen.

Juleøl

I år har Haandbryggeriet også for første gang lansert et juleøl - Nissegodt - i dagligvaren, en spesialproduksjon på 20 000 liter for Norgesgruppen. – Vi er svært interessert i å samarbeide med kjedene, og produserer gjerne partier på bestilling, sier Ole Richard Lund.

Totalt produserer Haandbryggeriet i år cirka 90 000 liter juleøl, over tre ganger så mye som i fjor. De lager til sammen seks varianter, mot tre i fjor.

– I fjor ble vi utsolgt før julesesong-en begynte. I år startet vi juleproduksjonen allerede i april for å være sikre på at vi har nok. Men jeg ville nok uansett ikke ventet til lille juleaften med å kjøpe ølet vårt, sier Lund.

Flytter igjen

I desember 2011 flyttet Haandbryggeriet til et gammelt jernbaneverksted på Sundland i Drammen, men allerede har de nådd maksimal produksjonskapasitet. Til sommeren flytter de igjen, denne gangen til et lokale på Brakerøya, fortsatt i Drammen. – Der er det så stort at vi ikke skal trenge å flytte igjen. Produksjonskapasiteten vil øke fra 3 500 til 20 000 liter per dag, sier Lund.

– Nå har Hansa seg kjøpt seg inn i Nøgne Ø, er det noen sjanse for at Haandbryggeriet blir kjøpt opp?

– Nei, det er helt uaktuelt for oss. Her vil vi fortsette med de samme fire eierne som startet opp bryggeriet, sier salgssjefen.

Powered by Labrador CMS