Nyheter

Selger mer frukt og grønt

Reklamefilmen til Bama, der kjente fotballstjerner synger og rappe, har fått mye kritikk fra bransjefolk, men frukt- og grøntsalget har økt. Ifølge en reportasje i Dagens Næringsliv lørdag har Bama økt salget med 400 tonn, eller 20 trailerlass, i forhold til samme periode i fjor.

Publisert Sist oppdatert

Morten Gams Pedersen, John Arne Riise og Erik Huseklepp er med andre ord blitt god butikk, ifølge reklamebyrået Alle Gutta, tekstforfatter Ingebrigt Steen Jensen og filmkunden Bama.

– 2010 har totalt sett vært negativt for hele bransjen, men effekten av kampanjen er at denne trenden er snudd, sier informasjonssjef Hanne Linnert hos Bama til Dagens Næringsliv.

Se reklamefilmen her:

I helgen kommer Bama med en oppfølger der Ole Einar Bjørndalen, Odd Bjørn Hjelmeset og Øystein Pettersen også skal bruke humor for å løfte frukt og grønt salget.

Men reklamebransjen vender tommelen med og flere sentrale aktører har gitt reklamefilmene strykkarakter.

– Jeg nekter å bøye meg i støvet. Jeg synes fortsatt dette er slett håndverk og blir pinlig berørt av å se filmen. Samtidig ser jeg at den kan ha en positiv effekt for Bama fordi den kan ha bidratt til at frukt og grønt kommer høyere opp i bevisstheten til folk. Men jeg er sikker på at det er mulig å selge bananer og appelsiner uten å irritere 30 prosent av Norges befolkning, sier markedsdirektør Paal Tarjei Aasheim i McCann Worldgroup til Dagens Næringsliv.

Se den nye filmen med skigutta her:

Powered by Labrador CMS