Nyheter

Ser behov for prisutjevning

Landbruksdirektoratet har på oppdrag fra Landbruks- og matdepartementet satt prisutjevningsordningen for melk under lupen.

Publisert Sist oppdatert

Departementet har blant annet bedt Landbruksdirektoratet om å kartlegge utviklingstrekk i meierivaremarkedet, og å vurdere effektene av de konkurransefremmende tiltakene i prisutjevningsordningen.

Videre ble det gitt mandat til å vurdere behov for endringer i tiltakene med henblikk på å styrke og videreutvikle konkurransen i meierisektoren til beste for forbrukerne. Landbruksdirektoratet ble også bedt om å komme med eventuelle forslag til andre endringer i prisutjevningsordningen for melk dersom det vurderes som hensiktsmessig for å styrke konkurransen.

I rapporten anbefaler Landbruksdirektoratet ut fra en helhetsvurdering at tiltaket med differensierte avgifter og tilskudd videreføres.

– På hvilket nivå tilskuddet bør være, er avhengig av hvilke mål en har for konkurransen og lønnsomheten i meierisektoren. Ønsker man å videreføre eller styrke utviklingen som var i meierisektoren i perioden 2011–2016, kan man opprettholde eller øke satsen for differensierte avgifter og tilskudd. Mener man at utviklingen i meierisektoren var tilfredsstillende i perioden 2011–2016, kan man videreføre eller redusere satsen, heter det på rapportens siste sider.

– Landbruksdirektoratet anbefaler videre at en bør vurdere å innføre vilkår for å motta tiltaket. Et vilkår kan for eksempel være at selskapene skal bruke en viss andel av tilskuddet til innovasjoner. Vilkårene skal sikre at selskapenes økte lønnsomhet bidrar til å styrke selskapenes evner til å ta andeler. Et annet alternativ kan være å styrke segmenter der konkurransen er svakest, for eksempel drikkemelk, ved å differensiere satsen mellom ulike anvendelser, for å styrke innovasjonsgraden i disse segmentene. Landbruksdirektoratet vil også peke på at en bør følge med på utviklingen i enkeltsegmenter av meieriprodukter, slik at en kan vurdere om det fortsatt er grunnlag for dette tiltaket.

Landbruksdirektoratet mener det er grunnlag for å videreføre det særskilte distribusjonstilskuddet i prisutjevningsordningen på dagens nivå.

Powered by Labrador CMS