Nyheter

Ser til Sverige for å få bukt med matjuks

Forbrukerrådets Randi Flesland vil at Mattilsynet skal kopiere Sverige og lage en veileder som forklarer klart og tydelig hva som er tillatt å si om maten som selges i Norge butikker. Hun er lei av å bli lurt.

Publisert Sist oppdatert

Mattilsynets Atle Wold er ikke avvisende til en slik veileder for å få bukt med «juksemat», men han mener i utgangspunktet at regelverket er tydelig nok, og en veileder kan få fokus vekk fra selve regelverket, som er det viktigste. Wold får støtte fra Nortura-nestor Knut Framstad.

- Det finnes detaljerte regler, og vi har en utmerket veileder i dag. Mange av produktene Forbrukerrådet viser til er korrekt merket. Men er forventninger innfridd? Det er fordømt vanskelig å regulere, sa han under en debatt om matjuks sist uke. Han advarte også mot å tukle med det etablerte. – Norsk kjøttpølse er etablert som en vanlig bransjestandard. Hvis du hadde hatt 70 prosent kjøtt i kjøttpølsa, og ikke rundt 55 som i dag, hadde det ikke vært kjøttpølse, presiserte Framstad.

På seminaret presenterte Forbrukerrådet en rapport med en rekke eksempler på det de mener er matjuks . Her er Gilde røkt kjøttpølse et av eksemplene, som kritiseres for å inneholde kun 57 prosent kjøtt, til tross for navnet.

- Vi ønsker en strengere håndtering av regelverket, og ønsker en veiledning om hva som er lov og ikke lov, sa Randi Flesland og henviste til den svenske veilederen på området. Her er det forklart hva et produkt må inneholde for å kunne bruke navn som «Hackad fläskkotlett» eller «Stekkorv av falukorvstyp», og det gis anvisninger til hvordan tekst og bilder kan brukes for å unngå feil eller villedende markedsføring. - Det er ikke nødvendig å regulere alt. Bransjen må selv ta hovedansvar for å rydde opp, sa Randi Flesland.

Seksjonssjef i Mattilsynet, Atle Wold, synes gjeldende regelverk er «ganske selvforklarende». – Den svenske veilederen er noe Livsmedelsverket og bransjeaktørene er sammen om. Det kunne skjedd i Norge også. Hvis de har laget en god en, kan vi vise til den. Er det allment ønske om det, skal vi vurdere en egen veileder, men det må være i dialog med brukerne, industrien, og omsetningskjeden, sa Atle Wold.

Dagens merkeregelverk skal erstattes av nye regler fra EU. En ny forskrift er nå ute på høring, og Mattilsynet har innkalt til åpent møte om de nye reglene senere i denne måneden.

Powered by Labrador CMS