Nyheter

Sesongens første norske

Sesongens første norske jordbær er snart klar for salg. Fra rundt 1. juni er det full plukking, og rett ut i butikkene med dem, sier jordbærprodusent Simen Myhrene i Sylling til Nationen.

Publisert Sist oppdatert

De eksklusive tidligbærene går til Ultra og Meny.

Totalt sett kommer likevel de store mengdene en uke senere i år enn i fjor: –Fordi det var så mye snø og sen vår i Vestfold. Sesongen setter inn for fullt i månedskiftet juni-juli, sier Simen Myhrene til Nationen.

Men selv om produksjonen blir komprimert, tror han prisene blir omtrent som i fjor: – Vi selger ikke for under 30 kroner kurven. Det koster tross alt cirka ti kroner å plukke en kurv.

Jordbærsalget utgjør 77 prosent av alt bærsalget i Norge. I fjor spiste nordmenn 7 473 tonn jordbær. Av disse var 4 439 tonn importerte, mens 3 034 tonn var norske.

Powered by Labrador CMS