Nyheter

Skrur opp prisen på 65 av 66 aviser

En rekke mindre dagsaviser og lokalaviser har skrudd opp løssalgsprisen til 30 kroner, melder NRK. – De vil tjene så mye som mulig før papiravisen legges ned, tror medieprofessor.

Publisert Sist oppdatert

Fra mars til juli i år har 65 av Amedias 66 titler økt i pris, ifølge Ole Morten Ona Ringdal, salgdirektør for forbrukermarked i Amedia.

– Vi økte løssalgsprisene på alle avisene. Unntaket er Telemarksavisa, som grunnet høye salgstall og konkurransen med Varden, har samme pris som før. Vi øker prisene fordi det gir oss muligheten til fortsatt å ha en bred distribusjon av avisene og et godt tilbud til aviskjøperne, sier Ona Ringdal til NRK.

Andre dagsaviser i konsernet koster nå 30 kroner, mens de fleste avisene som kommer ut én til fem dager i uken koster mellom 20 og 25 kroner. – I 2010 var snittet for lokale dagsaviser litt under 20 kroner. Når Amedia nå har gått opp til 30 kroner, sier det seg selv av det blir fryktelig dyrt å kjøpe avisen hver dag. Men jeg har blitt overrasket tidligere over hvordan folk godtar prisøkninger, og klarer rett og slett ikke å skjønne hvordan folk reagerer på løssalgspriser, sier medieprofessor Sigurd Høst.

Powered by Labrador CMS