Nyheter

Spar-kjøpmann vant på Rema

Ica tapte markedsandeler også i fjor, og Reitangruppen har fortsatt ikke åpnet 7-Eleven i Tyskland. Det spådde Paul Oliversen ved Spar Hana, som gikk til topps i fjorårets spåmann-konkurranse. Han vinner dermed fem kilo bacon fra Fevang.

Publisert Sist oppdatert

- Nei, dette var moro. Det er jo nesten som å få telefon fra Norsk Tipping dette, sier en svært fornøyd Paul Oliversen ved Spar Hana i Sandnes. Han svarte riktig på 21 av de 30 spørsmålene i fjorårets spåmannkonkurranse, men det var tilleggsspørsmålet som gjorde at Oliversen gikk av med seieren og vant fem kilo bacon fra Fevang. Han tippet at Rema 1000 ville ha 390 butikker ved årets slutt. Ikke langt unna realiteten på 399.

- Jeg vinner aldri noe, så dette var hyggelig, sier kjøpmannen, som også har lagt et svært hyggelig år bak seg, med ti prosent vekst og en omsetning på 51 millioner. - Da jeg tok over butikken for 17 år siden, var det en konkursbutikk på 8-9 millioner. Nå går det så det suser, forteller Sandnes-kjøpmannen.

IKKE EASY

De fleste som svarte på konkurransen tippet riktig at Terje-Riis Johansen fortsatt er landbruks- og matminister, men at Easy 24 ikke skulle greie å komme opp i 30 butikker, var det færre som trodde. Da Reitangruppen tidligere i høst bestemte seg for å legge ned den nye kjeden, hadde den ikke kommet opp i flere enn 16 butikker. Eurospar har for øvrig også kommet opp i 16 butikker, og kom derfor over 15, som var spørsmålet.

Mange av deltakerne trodde heller ikke på noe salmonellautbrudd i 2006, men som du har lest i Handelsbladet FK på papir og på nett, så ble 2006 matvarekrisens år. Salmonella ble både funnet i en besetning med slaktekylling i Sandnes i Rogaland, og i First Price-salamien av dansk type.

LITE INTERNASJONALT

Ellers var det ikke mye internasjonal aktivitet å spore i norsk dagligvare i 2006. Ingen internasjonal aktør har etablert kontor i Norge, NorgesGruppen skrev ikke under noen avtale med en internasjonal aktør, og Carrefour har ikke inngått samarbeid med noen andre i Skandinavia. Det finske forbrukersamvirket sier fortsatt nei til å gå inn i Coop Norden, og Reitangruppen har ikke kommet seg til Tyskland med 7-Eleven. Deli de Luca, som i fjor solgte seg til NorgesGruppen, har heller ikke etablert seg utenfor Oslo, men har planer om etablering i Bergen i år. Mer om etableringsplanene til Deli de Luca og andre dagligvare- og servicehandelskjeder kan du lese på side 10-11.

Det er ennå ikke for sent å delta i årets spåmannskonkurranse - se side 19.

Powered by Labrador CMS