Foto: Colorbox

Nyheter

Spiser for mye salt

Over halvparten av kundene dine mener de spiser for mye salt, viser en fersk YouGov-undersøkelse.

Publisert Sist oppdatert

56 prosent tror de får i seg for mye salt i maten, 50 prosent av kvinnene og 60 prosent av mennene. Det viser en spørreundersøkelse YouGov har gjort for ISS. 39 prosent bekymrer seg over det.

– Mange av oss er nok klar over at vi spiser mye salt, og at det ikke er bra. Men det er forskjell på teori og praksis, særlig når du står foran fristelser eller matlagingen skal skje i en fei, sier fagkonsulent Camilla Sanne Huseby i ISS Catering.

Grunnen til at man ikke skal ha i seg for mye salt, er klar nok: risiko for høyt blodtrykk, som igjen øker risikoen for hjerteinfarkt og slag. Sammen med kreft er hjerte- og karsykdommer de hyppigste dødsårsakene her i landet.

Helsemyndighetenes anbefaling er maksimalt fem gram salt om dagen. I ISS-undersøkelsen svarer 36 prosent riktig på spørsmål om hva som er anbefalt mengde. 21 prosent sier at de ikke vet, mens resten tipper feil.

– I Norge spiser vi i gjennomsnitt dobbelt så mye salt som anbefalt. Industribearbeidede matvarer bidrar med 70-80 prosent av saltinntaket i gjennomsnittskosten. Fra rene råvarer får vi cirka 10 prosent, sier lege og avdelingsdirektør Hilde Skyvulstad i Helsedirektoratet.

Salt som vi tilsetter i matlagning og ved bordet bidrar med 10-15 prosent. Noen salter mye, andre nesten ingen ting.

– Salt er i stor grad en vanesak, og man kan fort venner seg til en gradvis nedtrapping av saltmengden, sier Skyvulstad.

Ansvaret ligger også utenfor eget matstell. For eksempel har 700 000 nordmenn tilgang til kantine gjennom jobb eller studier.

Det jobbes for å få ned saltinntaket til nordmenn. Helsedirektoratet lanserte i juni 2014 sin tiltaksplan for å redusere saltinntaket i befolkningen. Ett av tiltakene i planen er Saltpartnerskapet, et samarbeid med 53 aktører fra matvarebransjen, serveringsbransjen, forskningsmiljøer, bransje- og interesseorganisasjoner og helsemyndighetene.

– Saltpartnerskapet er helt unikt i norsk sammenheng. Det vekker også oppsikt t over landegrensene fordi så mange er med, sier avdelingsdirektør Hilde Skyvulstad i Helsedirektoratet.

Et hovedmål er å øke bevisstheten om at saltreduksjon gir bedre folkehelse. Et annet er å redusere saltinntaket i Norge med 15 prosent innen 2018, og 30 prosent innen 2025.

– Alle partene forplikter seg til å jobbe mot gitte reduksjonsmål, og rapportere inn underveis, seir Skyvulstad.

Tror du at du får i deg for mye salt i løpet av en vanlig uke?

Nei: 33 %

Ja, litt for mye: 44 %

Ja, alt for mye: 12 %

Vet ikke: 11%

(Kilde: YouGov)

I Matvaretabellen kan du sjekke saltinnholdet i over 1500 forskjellige matvarer: http://www.matvaretabellen.no/ Gå til ”Næringsstoffer” på høyre side og velg ”Salt”.

Her er tabellens øvre sjikt, per 100 gram:

1. Buljongpulver: 55 gram

2. Bakepulver: 29,5 gram

3. Taco kryddermix: 21 gram (Old El Paso) og 19,5 (Santa Maria)

4. Soyasaus: 16,9 gram

5. Sild, sursild (innlagt, avrent): 10 gram

6. Skinkerull, Westfaler: 8,6 gram

7. Fenalår: 8,5 gram

8. Oliven, sorte i olje: 8,2 gram

9. Ansjos, hermetisk: 6,9 gram

10. Kaviar av torskerogn: 6,1 gram (av lodderogn: 5,4 gram)

11. Morrpølse i skiver: 5,5 gram

12. Makrell, kaldrøkt: 5,3 gram

13. Salami; 5,2 gram

14. Tomater, soltørket, tørr: 5,2 gram

15. Salatdressing (Fransk dressing), olje og edikk: 4,5 gram

Powered by Labrador CMS