Nyheter

- Stadig tøffere

LYKKES: - Mitt aller beste år, sier Shellkjøpmann Øyvind Andreassen i Bergen om 2007. Men 2008 kommer til å bli tøffere: - Neppe så godt som i fjor, bekrefter han.

Publisert Sist oppdatert

Den tidligere kooperatøren er en av landets største og mest lønnsomme stasjonsdrivere. Øyvind Andreassen driver ni Shell Select-stasjoner i Bergen, og fem ubemannede Smart-stasjoner. Norske Shell eier stasjonene, mens Andreassens selskap Øa Marketing har driften. Det er god butikk for begge parter, viser 2007-regnskapet.

Stasjonsselskapet fikk en omsetning på 135,7 millioner kroner, opp fra 126,6 millioner kroner året før. Hurtigmat, en av bidragsyterne til det gode resultatet, omsatte for 25,6 millioner kroner.

Salget av bensin og annet drivstoff, som er en kommisjonsomsetning, bidro med et samlet salg på 385 millioner kroner i 2007. Kommisjonen inngår i selskapets omsetning. - Jeg er fornøyd, men det kommer ikke gratis. Kontroll av drift og kostnader hver eneste dag er helt avgjørende for at det går så bra, sier Øyvind Andreassen.

- 2008 ser bra ut, men det blir neppe så godt som i fjor. Det er blitt tøffere i servicehandelen i Bergen, det er bare å se på hva som skjer i 7-Eleven og Deli de Luca. Derfor er det enda viktigere at man passer på, og derfor har jeg skrinlagt planene om ekspansjon til nye stasjoner. Vi må passe på det vi har, sier Andreassen til Handelsbladet FK.

2007-regnskapet til Øa Marketing viser en omsetning på 135,7 millioner kroner og et driftsoverskudd på 7,2 millioner kroner Eierselskapet Øa Holding, som også eies av Øyvind Andreassen, tar ut et utbytte på 3,496 millioner kroner. Resten går til påfyll av egenkapitalen.

Powered by Labrador CMS