Nyheter

Statoil-stasjonene til børsen

Statoil skal børsnotere detaljhandelsvirksomheten sin, det vil si bensinstasjonene og stasjonsbutikkene. ABG Sundal Collier skal lede et stort nett av internasjonale banker og meglerhus som skal hente inn penger til børsnoteringen.

Publisert Sist oppdatert

Pengejakten er en av de største på mange år, skriver Dagens Næringsliv fredag.

Nedsalget i forbindelse med børsnotering har en antatt verdi på over seks milliarder kroner. Foruten ABG Sundal Collier og amerikanske Citigroup, skal Carnegie, Nordea og Artic Securities delta i arbeidet med børsnoteringen. DnB Nor nådde ikke opp i kampen om den lukrative oppdraget.

Planen er at Statoil Fuel & Retail skal børsnoteres på hovedlisten på Oslo Børs i løpet av høsten. Statoil skal selge seg ned i forbindelse med børsnoteringen, men selskapet skal fortsatt være blant aksjonærene.

Med en omsetning på over 57 milliarder kroner blir børsnoteringen av detaljhandelsvirksomgheten en av de største noteringene på børsen på flere år.

Powered by Labrador CMS