Nyheter

Statoilkoppen klar for salg

Statoil mener årets Statoilkopp er tidenes beste, og dessuten ledsages av tidenes beste kaffeavtale.

Publisert Sist oppdatert

I desember i fjor lanserte Statoil det som viste seg å bli tidenes mest omtalte Statoilkopp: den fikk mye oppmerksomhet i sosiale og tradisjonelle medier, og vekket et stort engasjement. Ifølge bensinstasjonkjeden har koppen solgt bra og blitt like mye brukt som tidligere, men selskapet har gjennomgått kundenes tilbakemeldinger og forsøkt å svare på disse i utviklingen av årets variant.

– Nå lanserer vi det vi mener er tidenes beste Statoilkopp, sier kategorisjef Jeanette Amara i Statoil Fuel & Retail Norge i en pressemelding.

Den nye koppen er designet av Stelton. Den er i metall og bygger videre på nyvinningene fra 2014-koppen i plast, men er like robust som tidligere utgaver. I tillegg er det utviklet et lokk som gjør det enklere å se når koppen er lukket og når den er åpen, som er lettere å demontere for rengjøring, og som er lettere å skru av. Den nye koppdesignen ble lansert som Special Edition i juni og fikk ifølge Statoil god mottakelse i markedet.

– Ved å lytte til kundene våre har vi fått til en kopp som både kunder og vi er mer fornøyde med, sier Amara, som forteller at koppen som ble lansert mandag kommer med følgende forbedringer: forbedret lokk som er lettere å skru av og forbedret løsning for å se om koppen er åpen eller lukket. Dette skal øke trafikksikkerhet og bidra til å hindre varmetap. Forbedret stålkonstruksjon, koppen er i stål utvendig og i plast inni. Flatere bunn for forbedret stabilitet. Nytt, valgfritt håndtak som er enklere å montere på koppen. Håndtak er valgfritt tilbehør for å sikre at koppen skal passe i flest mulige koppholdere. Sist, men ikke minst kommer koppen i tre farger: stål, rødt og svart.

Statoilkoppen 2015 koster 299 kroner inkludert abonnement. Kunder som ønsker å beholde 2014-koppen sin kan kjøpe nytt lokk og oblat for 249 kroner. For 299 kroner får kunden ubegrenset med drikke i ett år for 82 øre dagen. Skal man kjøpe en kopp kaffe til 25 kroner hver dag i ett år, koster dette til sammenligning 9125 kroner.

I tillegg til å videreutvikle koppen har Statoil oppgradert kaffekonseptet sitt, og i løpet av 2015 varsles store endringer på stasjonene rundt i landet. Det nye kaffekonseptet «Simply Great Coffee» er så langt blitt rullet ut på cirka 80 statoilstasjoner, og innen mars skal det nye konseptet være på plass på 150 stasjoner. Konseptet innebærer nye kaffemaskiner av høy kvalitet, kaffebønner i en egen blanding tilpasset norske kaffedrikkere, og kundene skal få tilbud om fersk melk i stedet for melkepulver.

– Vi investerer stort i å heve kaffeopplevelsen på stasjonene, og kundene kommer til å oppleve at de får mer kvalitet for pengene. Jeg tror at kundene blir mer fornøyde med både kopp og kaffeopplevelse på Statoil i 2015 enn noen gang tidligere, sier Jeanette Amara.

I mer enn ti år har Statoilkoppen vært et tilbud på det norske markedet. Nesten en halv million nordmenn har den med seg i bilen. Siden koppen ble lansert under konseptet Frokostklubben for ti år siden, har den blitt solgt i over fem millioner eksemplarer. Årlig fylles den cirka 20 millioner ganger, med varm drikke, som regel kaffe. En undersøkelse fra 2012 viser at den viktigste årsaken til at folk stopper ved Statoils stasjoner er å fylle drivstoff, stoppårsak nummer to er å fylle kaffekoppen.

Powered by Labrador CMS