Hendelsen fra april der to svarte menn ble pågrepet på en Starbucks-kafé førte til demonstrasjoner. Foto: AP, NTB scanpix

Nyheter

Stengte Starbucks

Publisert Sist oppdatert
(NTB-DPA): Kaffekjeden Starbucks stengte tirsdag alle sine kafeer i USA for å sende de ansatte på kurs i antirasisme og fordomsfri kundebehandling.

Til sammen 175.000 ansatte ved over 8.000 kafeer og kjedekontor over hele landet ble i går ettermiddag sendt på kurs for «samtaler og opplæring om rase, fordommer og oppbygging av et mangfoldig selskap», heter det i en uttalelse fra kaffekjeden.

I forrige uke sendte Starbucks' toppsjef Rosann Williams ut en melding til selskapets samarbeidspartnere om at selskapet håper opptreningen «vil bidra til endring både i og utenfor våre utsalg».

Kurset ble kunngjort få dager etter at to svarte menn i april ble pågrepet på en Starbucks-kafé i Philadelphia. Der ventet de på en forretningsforbindelse. En ansatt ringte til politiet fordi mennene, som ikke hadde kjøpt noe, ikke ville forlate stedet etter å ha blitt nektet å bruke toalettet.

Videoopptak av pågripelsen av Rashon Nelson og Donte Robinson dukket opp i sosiale medier og flere steder i USA begynte folk å protestere mot det som ble oppfattet som et utslag av rasisme.

Tidligere denne måneden dukket Starbucks opp i amerikanske nyheter igjen, denne gang etter at en ansatt hadde skrevet et rasistisk budskap på pappkoppen til en kunde.

(©NTB)

Powered by Labrador CMS