Nyheter

Sterk julivekst for øl og vann

Bryggeriene jubler over beste julimåned siden 2009. Ølsalget var 10 prosent høyere enn i fjor, og salget av vann på flaske økte med hele 20 prosent.

Publisert Sist oppdatert

Brussalget stod imidlertid på stedet hvil.

– Vi drikker sunnere enn noensinne. Vann tar andeler fra brus, alkoholfritt øl og lettøl øker kraftig, sier direktør Petter Nome i Bryggeri- og drikkevareforeningen i en pressemelding.

Dårlige julimåneder de siste årene har dermed rammet norske drikkevareprodusenter hardt.

– Mange vil nok tro at salget av utepils skyter i været når varmen kommer, men det viser ikke salgstallene, sier Petter Nome.

Økningen av ølsalget har i all hovedsak skjedd i dagligvare, mens det sank på puber, barer og restauranter. Nome tror det skyldes at nordmenn helst drikker øl på hytta eller på terrassen hjemme.

– Utenlandske turister skremmes nok dessuten av prisnivået på øl i det norske utelivet og drikker heller vann.

I volum er det tradisjonelt butikkøl i klasse D som er desidert størst, med 23,5 millioner solgte liter i juli. Det var 8,9 prosent mer enn i fjor. I prosent er det sterkøl som øker mest, med 48 prosent vekst, til 129 000 liter.

– Veksten for sterkøl handler om selektiv drikking av dyrere øl, ikke fyll, fremholder Petter Nome.

Svakere øltyper og alkoholfritt øl øker mer enn det vanlige butikkølet. Disse trendene har vart over lengre tid. Mange lesket også strupen med cider i juli. Det ble økning på 28 prosent, til over 114 000 liter.

Vannsalget økte med 20 prosent, og her kom veksten både i dagligvarebutikker, kiosker, og på kafeer og restauranter. Vann både med og uten kullsyre økte omtrent like mye.

– Vi vet ennå ikke hvordan det totale sommersalget blir i år, sammenlignet med i fjor. Omsetningen av både øl, brus og vann var lavere i juni i år enn juni i fjor. August har dessverre bydd på mer typisk norsk sommervær enn juli, sier Petter Nome i Bryggeri- og drikkevareforeningen.

Powered by Labrador CMS