Nyheter

Sterk leder og god betaling

Adm. direktør Svein Fanebust i Coop Norge er en av dagligvare-Norges best betalte ledere. I fjor fikk han en samlet lønn på 4,684 millioner kroner. Fanebust blir gitt mye av æren for at kooperasjon er konkurransedyktig innen distribusjon, innkjøp og egen industri.

Publisert Sist oppdatert

Les også

Varsler tøffere tone

Dårlig start for samvirkelagene

Coop blir Coop Norge

Kooperatørene snakker aldri høyt om de lukrative betingelsene i toppledelsen. Men i notene i 2008-årsrapporten for Coop Norge går det frem at adm. direktør Svein Fanebust fikk en samlet lønn på 4,684 millioner kroner i fjor. En god bonusutbetaling er en del av potten. Ifølge notene har adm. direktør en bonusavtale som kan sikre ham inntil 35 prosent av årslønnen i bonus, og i fjor ble det full utbetaling.

Ifølge notene har Fanebust en avtale om etterlønn som tilsvarer to årslønner (fast lønn) dersom han skulle bli oppsagt fra selskapet. Det er det svært liten sjanse for, for Coop Norge-sjefen er en av kooperasjonens beste resultatleverandører, og en pådriver for kostnadskuttprogrammet som er satt i gang.

I fjor fikk morselskapet Coop Norge et driftsoverskudd på 126 millioner kroner og før skatt ble det igjen et overskudd på 257 millioner kroner. I konsernregnskapet for Coop Norge ble det igjen et overskudd før skatt på 275 millioner kroner.

I årsrapporten for Coop Norge blir 2008-regnskapet for de ulike divisjonene for første gang kjent.

Industrivirksomheten: Omsetning 1 139 millioner kroner med et driftsoverskudd på 114 millioner kroner.

Engrosvirksomheten: Omsetning på 26 114 millioner kroner med et driftsoverskudd på 126 millioner kroner

Eiendomsvirksomheten: Omsetning 39 millioner kroner med et driftsoverskudd på 18 millioner kroner.

Eliminert for internposter gir det en samlet omsetning på 26 181 millioner kroner og et driftsoverskudd på 257 millioner kroner.

Coop Eiendom konsern

Coop Eiendom er et konsern i Coop NKL (før omorganiseringen som skal behandles under representantskapsmøte). Konsernet ledes fra Moss av adm. direktør Roy Meyer. 2008-regnskapet viser at eiendomskonsernet fikk et underskudd før skatt på 290,22 millioner kroner etter en nedskrivning på 310,269 millioner kroner som følge av finanskrisen og verdifallet i eiendom.

Ifølge regnskapet har Coop Eiendom-konsernet bokførte eiendeler på 4,98 milliarder kroner (den reelle verdien er trolig høyere), noe som gjør at Coop-ledelsen ser på porteføljen som en fristende finanspakke (se øvrige nettsaker fra repmøtet i Bergen).

Smart Club

Som du tidligere har lest i Handelsbladet FK, så fikk Smart Club et underskudd på 81 millioner kroner i siste del av 2008 etter at Coop NKL kjøpte selskapet. Under representantskapsmøtet i Bergen ble det opplyst at det også blir et betydelig underskudd i år, men at målet er balanse i 2010 og overskudd i 2011. Handelsbladet FK har tidligere omtalt strategiplanen som slår fast at Smart Club-butikkene skal overføres til lokale samvirkelag i løpet av strategiperioden (2009 til 2014).

Varsler tøffere tone

Dårlig start for samvirkelagene

Coop blir Coop Norge

Powered by Labrador CMS