Konsernsjef Geir Inge Stokke i Coop Norge er godt fornøyd med fjoråret. Foto: Coop

Nyheter

Sterk vekst for Coop i Norge

Coop Norge leverte i fjor en resultatforbedring på 2,1 milliarder før skatt sammenlignet med 2015.

Publisert Sist oppdatert
De totale driftsinntektene for Coop i Norge økte med 4,9 milliarder til 58 milliarder kroner

– Det vi ser er resultatet av en svært vellykket integrasjon av butikkene fra oppkjøpet av Ica Norge. Omsetningsveksten i de omprofilerte butikkene svarer absolutt til forventningene. Vi tar ut de forventede synergiene og høster frukter av den formidable innsatsen som er lagt ned både i Samvirkelagene og Fellesorganisasjonen, sier konsernsjef Geir Inge Stokke i Coop Norge i en pressemelding .

Salgsinntektene i Coop Norge SA konsern har økt med 10,9 prosent, hvorav 7,8 skyldes et fullt år med drift av butikkene etter Ica-oppkjøpet. Dette betyr at 3,1 prosent av økningen kan tilskrives omsetningsvekst i Samvirkelagene.

Resultat før skatt for Coop Norge SA konsern er på 569 millioner kroner, en forbedring på MNOK 1,906 sammenlignet med 2015. Resultatet før skatt for Samvirkelagene er på 840 millioner kroner. På toppen av resultatet kommer utbetaling av kjøpeutbytte på 752 millioner kroner.

– Vi er stolte av å ha delt ut 752 millioner kroner i kjøpeutbytte til våre eiere. I motsetning til våre konkurrenter som eies av to enkeltfamilier eies Coop av 1,5 millioner medlemmer som alle får glede av kjøpeutbyttet. Inkludert rabatter og medlemsfordeler hos våre samarbeidspartnere utgjorde den totale medlemsnytten 1,3 milliarder kroner i 2016. Det lønner seg å være medeier i Coop. Vi er delingsøkonomi i praksis, sier Geir Inge Stokke.

Powered by Labrador CMS