Nyheter
Storm i HSH?
Viser til oppslag i Ukeavisen FK 3. november med tittelen «Storm rundt HSH-sjefen», og kan bare konstatere at våre meteorologiske definisjoner av «storm» er mer enn ulike.
Jeg har tidligere kommentert offentlig det beklagelige i at Spar-kjøpmann Arnstein Lund trakk seg på dagen som styreleder for Norges VarehandelsHøyskole i protest i tilknytning til forhandlingene som har vært ført omkring en fusjon av NVH og Handelshøyskolen BI. Uenigheten det vises til ble løst på styremøtet 26. oktober på en slik måte at alle parter ble enige. At Arnstein Lund i sin pressemelding legger eventuell saklig uenighet i denne sammenhengen ut som en personstrid mellom seg som styreleder og undertegnede som nestleder, beklager jeg fortsatt sterkt.
Sterkt beklager jeg samtidig at FK i sitt oppslag spekulerer i at det angivelig «stormer» internt i HSHs organisasjon. Blant annet hevder FK at «flere ledere har sluttet de siste årene, og kilder i organisasjonen mener mye verdifull tid og ressurser går med til interne konflikter».Dette er en beskrivelse jeg overhodet ikke kjenner meg igjen i.Det korrekte bildet er at ansatte i HSH ? som i andre organisasjoner og virksomheter ? tidvis velger å slutte for å bruke sin arbeidskraft andre steder. Det forteller egentlig bare at HSHs ansatte er attraktive i arbeidsmarkedet.
HSH er som kjent i sterk vekst, blant annet som følge av flere fusjoner og økt synlighet. Denne veksten stiller nye og økende krav til organisasjonen ? som i andre organisasjoner og virksomheter i en tilsvarende situasjon. For å møte de utfordringer og problemstillinger denne utviklingen reiser, må det eksempelvis gjennomføres endringer og andre tiltak internt. Dette kan selvsagt være endringer som griper inn i den enkelte ansattes arbeidssituasjon ? og som dermed kan utløse saklig uenighet og debatt internt. I enhver organisasjon som vokser, og som dermed står overfor nye utfordringer, bør det imidlertid være rom for en slik fortløpende saklig diskusjon.
I FK trekkes frem at Thomas Angell, mangeårig direktør for HSHs næringslivsavdeling, forlater HSH. Det er jeg den første til å beklage, men samtidig har jeg forståelse for at en mann på toppen av sin karriere takker ja til en topplederjobb.
Anne-Grete Ellingsenadm. direktør i HSH