Nyheter

Størst i Statoil

OTTA: 1. september overtar Svein Tore Nymoen sin femte bensinstasjon, denne gang på Gjøvik. Med fem stasjoner og en samlet omsetning på 230 millioner kroner blir han Statoils største kjøpmann.

Publisert Sist oppdatert

Svein Tore Nymoen tilhører stjernelaget blant Statoils stasjonsdrivere. I dag driver han stasjoner på Otta, Vågå, Ringebu og Tretten, og nå står Gjøvik for tur.

Stasjonene på Otta og Vågå driver han alene, men på Ringebu og Tretten er Jon Haanshus med på eiersiden. Haanshus blir også med når stasjon nummer fem kommer inn i porteføljen om et par uker.

- Jeg blir vel størst i Statoil etter dette, og det er jo litt moro, sier Svein Tore Nymoen til Handelsbladet FK.

Han sitter der det hele startet, på Statoil-stasjonen på Otta. Fra loftskontoret følger han med på salget på stasjonene. Og legger nye planer for vekst. For det blir trolig flere stasjoner, dersom det dukker opp noe som passer inn i strategien.

SALGSVEKST

Statoil-kremmeren er utdannet på Varehandelens Høyskole, og er kjent som en kremmer med sans for små detaljer. Familien har i tre generasjoner drevet bensinstasjonen på Otta, og for syv år siden overtok han driften. Da solgte stasjonen 2,3 millioner liter drivstoff og 8,3 millioner kroner i dagligvarer og kioskvarer, såkalte nonfuelvarer.

- I år selger stasjonen på Otta 3,8 millioner liter drivstoff og 19 millioner kroner i nonfuel. Så det går bra, sier kremmeren og tar en ekstra sjekkerunde i tallbunken.

- Statoil har gode verktøy for oss drivere, og følger opp på en fenomenal måte. Trenger du hjelp, får du hjelp, sier kremmeren.

- Får du hentet ut noen stordriftsfordeler ved å ha flere stasjoner?

- Nei, det nytter ikke. Jeg har uten særlig hell prøvd på samkjøring og felles møter med de ansatte. Men stasjonene er så forskjellige at det ikke er mye å hente. Hver stasjon må behandles individuelt. Men er det en stasjon som gjør noe smart, så tar vi det med oss til de andre, sier Nymoen.

SELGERE

Salgstrening er en del av personalmøtene, og det skal alltid være et produkt de ansatte uoppfordret skal tilby kundene i stasjonsbutikken.

- De ansatte er opptatt av å selge, og det er en flott gjeng. Jeg delegerer så mye jeg kan til de ansatte, og de går løs på oppgavene med glød. Jeg tror ikke jeg vet hvor heldig jeg har vært med folkene mine. Fornøyde ansatte er den beste og billigste markedsføringen du kan ha. Det går ikke en uke uten at jeg får spørsmål om vi har en ledig jobb, sier Svein Tore Nymoen.

Boller, pølser, hamburgere og smågodt bidrar med godt salg. Stasjonen på Otta selger daglig 100 hamburgere.

- Med Gjøvik på laget får vi en samlet nonfuel-omsetning på over 72 millioner kroner, i tillegg til 35 millioner liter med drivstoff. Det betyr at det er viktig å jakte på de små detaljene, sier Nymoen.

- Du må forresten få med deg at jeg har en flott familie som bidrar mye, og som gjør at dette er moro. Familien er en viktig del av det jeg driver med, sier Statoil-kremmeren til Handelsbladet FK.

Powered by Labrador CMS