Nyheter

Strengere straff for villedende merking

Stortingspolitikere fra flere partier vurderer å slå hardere ned på matprodusenter som feilmerker matvarene.

Publisert Sist oppdatert

Det er et resultat av rapporten fra Mattilsynet tidligere i mai, som viser at halvparten av maten er feilmerket . - Vi har hørt før at bransjen sier de skal rydde opp. Jeg klarer ikke å stole på at de gjør det når det er så mange tilfeller av feilmerket mat, sier stortingsrepresentant for Ap og medlem av Familie- og kulturkomiteen på Stortinget, Arild Stokkan Grande til Nationen i dag.

- Når så mye som halvparten av de undersøkte matvarene er feilmerket, er det ikke snakk om uhell, men om en ukultur. Krav om tilbaketrekking av produkter, omsetningsforbud og tvangsmulkt må vurderes. Det er villedende reklame å lure forbrukeren, og det må få konsekvenser, sier Stokkan-Grande.

Han får støtte fra blant annet Linda Hofstad Helleland fra Høyre, som sier at det er åpenbart at andre alternativer må vurderes hvis ikke Mattilsynet får bukt med villedende merking. Helleland kaller det en ukultur og stiller spørsmål ved hvordan den har fått lov til å utvikle seg.

- Det kan se ut som at Mattilsynet ikke har hatt tilstrekkelige kontroller og gjort det som er nødvendig for å hindre at feilmerking får utvikle seg, seier Helleland. Mattilsynet har allerede varslet at de vil foreta flere undersøkelser fremover.

Powered by Labrador CMS