Nyheter

Suksess med lokal gårdsis

Lokal gårdsis i butikk og på restauranter har hatt stor suksess i hele Europa de siste årene. Bevegelsen har for lengst slått røtter i Norge, og Gangstad gårdsysteri på Inderøy er blant gårdene som har fått tildelt sitt geografiske område.

Publisert Sist oppdatert

– Etter ombygging av fjøset, fikk vi ledig plass i tilknytning til ysteriet. Vi hadde valget mellom å doble produksjonen på ost eller å gjøre noe nytt. Vi valgte det siste, forteller Astrid Aasen til Handelsbladet FK. Da hun gikk fra ost til is – eller snarere til ost og is – hadde hun en stor fordel: – Jeg bruker de samme kundene, varene går på samme bil og distribuerer til de samme butikkene. Å bruke det nettverket vi har er veldig effektivt. Kundene kan jo bruke samme bestilling, sier Aasen. Isen ligger i en egen fryser i kjølebilen.

– Vi har jo bygget opp merkevaren fra før og høster fruktene av det, sier osteleverandøren.

Som liten aktør synes hun det er kjempemorsomt å kunne produsere varer i flere og helt ulike kategorier. Men i motsetning til osten er ikke isen fra Gangstad for hvem som helst. Den selges kun i Trøndelag på strekningen Namsos – Trondheim. Lokalt skal det være, konseptet er kortreist is med lokale råvarer og naturlige smaker. Konseptet kommer fra Holland, og går ut på at man knytter til seg gårdbrukere med melkekvoter som kan lage is av egne råvarer. Hver bonde får da enerett på denne type iskremproduksjon i sitt tildelte geografiske område. Farmhouse Icecream, som konseptet heter, er nå organisert i 20 europeiske land.

Gangstad har selv kjøpt inn 15 isdisker som de har plassert ut i en del butikker. I tillegg er isen også plassert i butikkenes egne disker. – Vi har mulighet til å produsere mer is, så her er det mulighet for nye kunder mellom Namsos og Trondheim og østover og vestover i Midt-Norge, reklamerer Aasen.

På ismenyen står to sorter sorbet, to sorter yoghurtis og åtte-ti ulike fløteiser.

Powered by Labrador CMS