Nyheter
Sulten på nisjemat
OSLO/TRONDHEIM: Steen & Strøm jakter på flere små nisjebutikker på matfronten til kjøpesentre rundt om i landet. Konsernsjef Olav Line er villig til å senke kravet til husleie for å få tak i lokale spesialbutikker til Stein Erik Hagens kjøpesenterkonsern.
- Dagligvarebutikkene i sentrene blir stadig større, og vi tilpasser byggene mer og mer til butikkenes krav til logistikk. Det gir en åpning for mer lavpris og servicehandel, men vi har tenkt å ta det litt lenger. Vi ønsker oss flere lokale nisjebutikker innenfor mat, sier konsernsjef Olav Line til Handelsbladet FK.
- Vår strategi legger opp til at våre kjøpesentre skal profilere seg med sitt lokale navn. Det er bare i Oslo at Steen & Strøm er en merkevare. Det lokale bør i større grad også vises igjen i butikkporteføljen vår. Spesialbutikker innenfor fisk, kjøtt, ost og annen mat er sterkt ønsket, og vi kan senke våre normale krav til leie for å gjøre det lønnsomt for disse. Slike butikker er med på å gi et senter en profil, sier Olav Line til Handelsbladet FK.
RUVER I LANDSKAPET
Steen & Strøm ruver som landets største kjøpesenterkonsern, med betydelig virksomhet også i Sverige og Danmark. Totalt eier og forvalter konsernet 54 kjøpesentre i Skandinavia. I overkant av 20 prosent av butikkomsetningen kommer fra dagligvarebutikker og servicehandel.
Handelsbladet FK har fått tilgang til en strategiplan frem til 2012. Den legger opp til at antall kjøpesentre skal øke til 63, verdien skal øke til 30 milliarder kroner og den årlige husleien som hentes inn fra butikkene skal øke til to milliarder kroner. Det betyr oppkjøp, egen vekst og flere store butikker.
- Vi kaller det foredling og ekspansjon, sier konsernsjef Olav Line.
HAGEN OG RUZICKA
To av de mest sentrale personene i Steen & Strøm har tidligere vært med på å sette dagsorden i dagligvarebransjen, og indirekte gjør de det ennå. Stein Erik Hagen kontrollerer eierskapet i Steen & Strøm, og har i flere år hatt flertallsmakten i konsernet. I sommer kjøpte Hagen seg ytterligere opp, og er nå den helt dominerende eieren i Steen & Strøm. Bare aksjeposten i Orkla er mer verd enn Hagens investering i kjøpesenterkonsernet.
Peter Ruzicka, direktør for Stein Erik Hagens familieselskap Canica og tidligere Ica-sjef, passer på verdiene som styreleder i Steen & Strøm. Kunnskapen om detaljhandel og dagligvarer kommer godt med.
- Vi er et eiendomsselskap som lever av kunder i detaljhandel. Forstår vi ikke handelen, har vi tapt, sier konsernsjef Olav Line til Handelsbladet FK.