Nyheter
Sunn utvikling
Én milliard mennesker er i dag overvektige. Nye undersøkelser viser at folk nå endelig gjør det de alltid har sagt - de viser gjennom handling at de gjør sunnere matvalg og ikke bare prater om det. Sammen med sunt og variert kosthold peker forbrukerne på mosjon og god mental helse som svært viktige faktorer for et godt liv.
Verdier og holdninger endres sakte, men noe er i ferd med å skje. Matvarer med «helseprofil» er blant de tre største driverne i det globale matvaremarkedet. Produkter som kildevann, bær, dypfryst fisk, og grovt brød er i betydelig vekst. Innen kategorier dreier forbruket. Sukkerfritt mineralvann utgjør nå 40 prosent av markedet. Det er ventet at denne tendensen forsterkes ytterligere i tiden fremover, blant annet fordi primærmålgruppene øker i sin størrelse. Analyserer vi drivkreftene til en slik utvikling er selvsagt overvekt en sentral forklaringsfaktor. På den annen side peker ekspertene på at eldrebølge, økt antall «single» husholdninger, barns helse og såkalte egomotiver er sterke drivkrefter.
Dette innebærer at også matindustrien i svært stor grad må være opptatt av sammenhengen mellom de produktene de tilbyr og den ernæringsmessige effekten av dem. Men: Arbeidet med å gjøre eksisterende produkter mer sunne er svært komplisert.
Både norsk og internasjonal næringsmiddelindustri arbeider med fullt trykk innenfor dette området. Bedrifter som har deltatt i et nettverk organisert av Næringsmiddelbedriftenes Landsforening og Matforsk har lansert mer enn
400 sunnere alternativer på markedet i løpet av de siste tre årene. Undersøkelser viser at forbrukeren ønsker produktene, og at de vil kjøpe dem nesten uansett hvor de er produsert. Utfordringen for norsk industri blir dermed å utvikle konkurransekraft også på dette området. Økt forskningsinnsats blir her et sentralt stikkord. I enda større grad må vi forstå forbrukeren og kommunisere bedre. Herunder ligger også en betydelig oppgave i å finne mer ut av hvordan maten vi spiser påvirker oss som mennesker. Videre blir det sentralt å kunne utvikle hele produksjonsapparatet i retning av å kunne tilby mer skreddersydde måltider til forbrukerne, og videreutvikle kontroll og design innen prosess og pakking.
I et konkurransekraftperspektiv blir det også avgjørende at det ikke legges ytterligere restriksjoner på norsk næringsmiddelindustri i form av særegne regelverk/ merkeordninger eller avgifter. Forbrukeren er opptatt av sunne produkter. Det vil kanskje i sin tur gi seg utslag i hvilke butikker vi velger å handle i? Her ligger mange muligheter for økt samspill i verdikjeden. Samtidig tror vi fortsatt på at det viktigste er å peke på behovet for variert kosthold og god fysisk aktivitet.
Ha en aktiv og smakfull sommer - godt sommersalg!