Nyheter

Sunnere gris fra Nortura

Nortura har fått 15 millioner i prosjektstøtte fra Norges forskningsråd til å starte to forskningsprosjekter. Målet er å gi forbrukerne sunnere svinekjøtt, mørere biff og enda bedre og jevnere kvalitet på en rekke kjøttprodukter.

Publisert Sist oppdatert

Som du leste på handelsbladet.no i går har programstyret for Matprogrammet innvilget midler til ni nye innovasjonsprosjekter knyttet til foredling av landbruksbaserte råvarer i næringsmiddelindustrien. Nortura har fått penger til to prosjekter.

Ett prosjekt vil ha hovedfokus på fettsyresammensetningen hos gris og målet er å fôre grisen med blant annet raps for å gjøre svinefettet sunnere. Prosjektet er et samarbeid med Norsvin og Felleskjøpet fôrutvikling.

Det andre prosjektet er et internasjonalt samarbeid. Hovedmålene i dette prosjektet er å forutsi mørhet i storfekjøtt og finne fram til metoder som gir mørere, bedre og tryggere kjøtt.

– Norsk gris er i verdenstoppen når det gjelder sunnhet og nå tar vi det ennå ett skritt videre. Vi håper at myndighetene som skal gi oss kostholdsråd også innser at svinekjøtt ikke bør klassifiseres som rødt kjøtt, sier informasjonssjef Eli Strand i Nortura.

Begge prosjektene starter i løpet av sommeren, og Nortura regner med å ha de sunnere og mørere produktene ute i butikk om tre til fire år.

Powered by Labrador CMS