Nyheter

Synergi ? bare prat?

«Det gjelder å ta honnørordene ut av PowerPoint-filene og omsette dem i praksis.»

Publisert Sist oppdatert

Synergi er et fint ord. Ikke minst brukes det mye på møter, vanligvis av menn med pene slips og forseggjorte PowerPoint-presentasjoner. Men finnes det i virkeligheten?

Det må være grunn til å spørre. Nå om dagen er det ansatte og eiere i Coop som spør mest. Da Coop-selskapene i Norge, Sverige og Danmark fusjonerte, skulle alt bli så meget bedre. I hvert fall innkjøpsprisene (på grunn av felles innkjøp) og administrasjonsutgiftene (på grunn av synergier).Til syvende og sist var det Svein E. Skorstad som berget Coop-fusjonen nesten helt alene. Hadde ikke han først overbevist to av distriktsårsmøtene i Norge og så holdt en av norsk dagligvarehistories beste presentasjoner på Coop-årsmøtet i Stavanger, så ville Coop Norge sagt nei til fusjonen. Nå sitter Skorstad der midt i den fusjonerte hverdagen, som sjef for et Coop Sverige med uventet mange lik i lasten fra før han overtok. Mens styreformannen, danske Ebbe Lundgaard, innrømmer at beslutningen bygget på uprofesjonelle beregninger om rask avkastning. I en organisasjon der motstanden var så kraftig i en periode, er det imponerende hvis de tillitsvalgte gir ledelsen arbeidsro i enda noen år.

Men det er ikke bare Coop som har merket skuffende lite synergier av å fusjonere. Ica Norge har tapt markedsandeler siden fusjonen med Ica i Sverige. Selger seg ut av Danmark og ut av Statoil gjør de også ? for eksempel har ikke samarbeidet mellom Ica og Statoil gitt de ønskede synergiene. Og hos eierne i Royal Ahold er det enda verre: Det ene oppkjøpet etter det andre gjorde at konsernet nesten gikk konkurs.Nå er det NorgesGruppen som skal hente ut fordeler av samarbeidet med Carrefour. Erfaringene fra konkurrentene tyder på at det er best å være forberedt på at ikke alt går like kjapt og greit som ventet.

Er så synergi bare et fint ord, som ikke virker i praksis i dagligvarehandelen? Vi tror ikke det. Både Coop og Ica i Norge har klart å hente ut noen fordeler av å gå sammen med nabolandene. Det synes kanskje ikke så godt på tallene, men situasjonen i dag ville sansynligvis vært dårligere hvis de ikke hadde fusjonert.Men det gjelder å ta honnørordene ut av PowerPoint-filene og omsette dem i praksis ? og det gjelder å innse at ting tar lenger tid enn teoriene skulle tilsi.

Powered by Labrador CMS