Nyheter

Talentjakt med butikkgaranti

OPPDAL: 25 butikkansatte i Rema 1000 har fått en lukrativ garanti fra kjedeledelsen: egen butikk innen 36 måneder.

Publisert Sist oppdatert

Rema 1000 jakter på nye kjøpmenn blant egne ansatte. 25 personer er plukket ut til årets talentlag. I løpet av et år gjennomgår talentene en omfattende opplæring, og kjedeledelsen har gitt alle en garanti om egen butikk innen 36 måneder.

128 av dagens Rema-kjøpmenn kommer fra talentskolen, og flere er på vei. Fem av årets talenter har allerede fått beskjed om at butikken er klar.

- 22. april overtar jeg Rema 1000 Madlakrossen i Stavanger, sier Tord Joar Nilssen og blir gratulert av Hanne Stølen og Einar Martinsen. Alle er med på årets talentlag.

- Jeg håper det blir min tur snart. Imens suger jeg til meg alt jeg trenger. Jeg er en hund etter detaljer, sier Einar Martinsen.

Han kommer fra Tind i Lofoten og har i et par år arbeidet i en Rema-butikk i Tromsø. Drømmen er egen butikk, helst i Nord-Norge. I likhet med de andre på talentlaget sier han at et godt og humørfylt miljø er den viktigste årsaken til at han vil satse på dagligvarekjeden.

KJØPMANNSDATTER

Hanne Stølen fra Bergen er datter av en godt etablert Rema-kjøpmann. Hun fikk sin første butikkuniform da hun var 12 år og siden har butikk vært en del av familielivet. Nå er hun er blinket ut for å overta, men hun vet ikke når. Rema 1000 Drotningsvik i Bergen har en omsetning på 90 millioner kroner, har 30 ansatte og er en av de store i kjeden. Kjøpmannsdatteren har studert i utlandet og er økonom. Men butikken fristet henne hjemover.

- Mitt største mål i livet er å bli lykkelig. En lykkelig kjøpmann får jo lykkelige kunder, så det er ikke noe dumt mål, smiler Hanne Stølen.

- Styrken min? Jeg er klar, tydelig og rettferdig. Jeg tror jeg er god på personalsiden, sier Stølen.

REMA-REKTOR

Handelsbladet FK dro til fjells for å treffe talentlaget og Rema-rektor Arnt Johan Ringdal. Vinden uler og mars viser vinterkrefter mellom husene på konferansestedet Utistu utenfor Oppdal. Utistu er akkurat så langt fra nærmeste fristelse til at alle blir i ro døgnet rundt. Det er også en del av jakten på fremtidens kjøpmenn.

- Vi ser det fort dersom det er noen som ikke passer inn. Det har med holdninger å gjøre, det må ligge i ryggmargen. En god kjøpmann må ha blikk for detaljer. Denne gangen har vi vært ekstra heldige med talentene våre. Vi har ikke et eneste frafall, sier Ringdal.

- Drømmer mange om å bli en rik franchisekjøpmann?

- Ja, og mange kan også bli det. Vår jobb er å fortelle at det venter mange og lange arbeidsdager, og at ting tar tid. Av og til må vi fortelle noen at de bør finne på noe annet.

- Hvem passer ikke som kjøpmann?

- Det har med holdninger å gjøre. Vi sjekker blant annet privatøkonomien til talentene. Alle må vise selvangivelsen. En gjeldsslave med uryddig privatøkonomi blir ingen god kjøpmann, sier Arnt Johan Ringdal.

Powered by Labrador CMS