Nyheter

Tar pulsen på kundene

Skal du kjøre kampanje på sunn mat? Hva med å tilby kundene dine helsesjekk i butikken i samme slengen? Det gjorde Spar-kjøpmann Martin Smyth i Belfast med stor suksess. Få flere gode butikkidéer fra britiske kremmere her.

Publisert Sist oppdatert

I avis- og bladavdelingen på Spar Clarawood i Belfast, har kundene fått sjekket både blodtrykk, kolesterol og blodsukkernivå. Kjøpmann Martin Smyth ville tilby kundene noe ekstra i disse helsetider, og kombinerte helsesjekken med en kampanje på sunn mat i butikken. Hovedmålgruppen var menn, og Smyth organiserte «Check-up at the Checkout» i samarbeid med helseorganisasjonen Men to Men og Øst-Belfasts kommunale informasjonsprosjekt om helse. Alle som deltok i fikk en gratis skritteller, i tillegg til å være med i trekningen av en dvdspiller og en måneds gratis dvdleie.

- Sist helsetjenesten forsøkte å få menn til å ta en helsesjekk dukket det opp én person. Derfor bestemte vi oss for å arrangere dette på et sted der menn går hver dag, som er her i butikken, sier Smyth.

I løpet av dagen deltok over 70 personer, og flere av dem ble henvist til legen sin for problemer de ikke visste de hadde. - Vi er kjempefornøyde med både oppmøtet og resultatet, sier Smyth, som i tillegg til å trekke ekstra folk til butikken, har økt salget av sunn mat.

VIDERESELG AVISER

Martin Smyth er en av flere servicehandelskremmere som ble trukket frem som eksempler til etterfølgelse under det årlige Convenience Retailing Show i England.

Chris Attridge ved Crick PO & Stores i Crick var en annen. Han har doblet avissalget og økte fortjenesten i kiosken etter at han begynte å videreselge aviser til lokale hoteller og varehus. To lokale hoteller har faste bestillinger hos Attridge. Men det er de store varehusene, som Eddie Stobart, Royal Mail og Tesco som virkelig gir kjøpmannen salgsvekst. - Avissalget har doblet seg, samtidig som jeg får mersalg på ting som frimerker. Det tar meg 30-45 minutter å levere avisene, men det er verdt tiden i forhold til pengene vi tjener på det, sier Attridge.

Da Conrad Davies, som driver Spar Pwllheli i Wales, fikk Asda som nærmeste nabo, måtte også han tenke nytt for å holde på kundene. - Vi satset blant annet stort på å vise kundene vårt brede utvalg av lokalproduserte varer, sier Davies.

Butikken har produkter fra 40 lokale leverandører, og et av Davies' inititativ var å kommunisere at maten var kortreist. Han lagde dermed egne hylleetiketter for å vise hvor mange kilometer produktet hadde reist for å komme til butikken. - Det er stor interesse for miljøspørsmål for tiden, så den kortreiste maten slo godt an, sier Davies. Han antok at Asdas inntreden ville føre til et omsetningstap på 30 prosent i butikken, men det har ikke blitt mer enn 13.

TA MED POSTEN UT

I Kent har Suru Patel i Londis-butikken startet en mobil posttjeneste. En gang i uka reiser han ut til flere nærliggende landsbyer med sin innbruddssikre postkoffert og tilbyr bank- og posttjenester og deler ut pensjoner. Med seg har han også laptop og printer, som linkes opp mot postkontoret hans i butikken med en spesiell telefonlinje.

Så langt har landpostbudtjenesten hans tilført butikken rundt 100 000 kroner i året i ekstra fortjeneste, samtidig som Posten gir Patel en ekstra godtgjørelse. - Det handler om å yte ekstra service og skape goodwill, sier Patel.

Flere gode idéer

? Nick Oakes ved United Co-op-butikken i Elworth kuttet energikostnadene i butikken med 34 prosent ved blant annet å resirkulere varmluften fra kjøle- og frysediskene. ? Simon Biddle ved Biddles Convenience Store i Redditch, har økt snitthandel og fortjeneste ved å tilby hjemmelagd ferdigmat. ? Andrew Newton ved Nisa Local i Dudley fikk kundene med på en underskriftskampanje for å overtalte posten til å sette opp en postkasse utenfor butikken. Nå jobber han for å etablere et busstilbud i boligområdet rundt butikken. ? Andy Patel ved Budgens i London tjener gode penger på en ny smoothiebar i butikken.

Powered by Labrador CMS