Nyheter

Tesco nominert

Tesco, Marks & Spencer og Zaraeieren Inditex er nominert til to priser i verdens første World Retail Awards. I slutten av mars samles toppene i verdenshandelen til kongress i Barcelona, og møter blant andre WTO-sjef Pascal Lamy og EUkommisjonær Peter Mandelson til handelsdebatt.

Publisert Sist oppdatert

Tradisjonelt har toppene i de største dagligvarekonsernene i verden hatt to viktige møteplasser: De årlige kongressene til Cies og ECR Europe. Nå prøver medieselskapet Emap å skape en til. Og det står i hvert fall ikke på talerlisten.

DURAN OG LEAHY

På verdens første World Retail Congress i Barcelona står nemlig bransjetoppene i kø. Carrefour-sjef José Luis Duran skal snakke om å etablere seg i nye vekstmarkeder. Den internasjonale Spar-sjefen, Gordon Campbell, holder hovedtale om de tidligere ulandene som nå er i ferd med å få en mer velstående middelklasse som vil ha moderne butikkjeder.

Ikea-sjef Anders Dahlvig tar opp rekruttering og kampen om talentene. Og Tescos Sir Terry Leahy åpner hele kongressen med å snakke om handelens rolle i den globale økonomien, sammen med blant andre Æonsjef Motoya Okada.

INVESTORER

På investorsiden har Kohlberg Kravis Roberts vært koblet til både Ahold, britiske Sainsbury's og Safeway og Unilever. I dag eier selskapet Toys'R'Us, og det har tidligere vært inne i for eksempel RJR Nabisco, amerikanske Safeway, Bruno's, Wincor Nixdorf og Der Grüne Punkt. Sammen med blant andre John Lovering, som er styreformann i både Debenhams og Somerfield, og tidligere Asda-sjef Tony DeNunzio, skal KKRpartner John Pfeffer snakke om rollen til privat kapital i et oppkjøpsmarked i endring.

Fremtidens butikkdesign, franchising, eiendommer, luksusmerker, multikanalhandel, markedsføring, teknologi, rekruttering, sosialt ansvar (CSR) og forbrukere, er også blant temaene på verdenskongressen.

Dessuten kommer to av den internasjonale politikkens viktige menn: WTOs generaldirektør Pascal Lamy og EUs handelskommisjonær Peter Mandelson.

NY PRIS

På kongressen skal det også deles ut World Retail Awards for første gang. Seks konserner er nominert til Retailer of the Year-prisen: Elektronikkjeden Best Buy, Zara- og Massimo Duttieier Inditex, kles- og varehuskonsernet Neiman Marcus, i tillegg til tre som har dagligvarer blant produktene sine: Target, Tesco og Whole Foods.

Tesco og Inditex er også nominert til Multi-Market Retailer of the Year-prisen, sammen med blant andre Metro og Ikea.

Av de andre prisene som skal deles ut, er Alliance Boots, Sainsburys og Marks & Spencer blant de nominerte til årets markedsføringskampanje. Carrefour, Kingfisher, Marks & Spencer og Migros er med i konkurransen om å bli årets ansvarlige handelsbedrift, mens Spar i Storbritannia er nominert til prisen for beste bruk av teknologi.

Powered by Labrador CMS