Nyheter

Tidoblet tomat-utvalg

Utvalget av tomater i norske matbutikker har økt fra tre til 33 forskjellige sorter. – For 20 år siden solgte vi kun tre typer tomater i Norge, de vanlige løse, cherrytomater og bifftomater, sier Svanhild Sandem i Bama.

Publisert Sist oppdatert

Hun forklarer økningen i utvalget med utprøving av nye sorter samt større og proffere dyrkingsmetoder. I dag inneholder tomatlisten til frukt- og grøntgrossisten over 30 forskjellige typer.

Den vanlige røde tomaten har fått selskap av gule og grønne. Noen sorter, som Dulcita, er uimotståelig søte. Andre ser ikke ut som tomater en gang, som Raf-tomaten fra det sørlige Spania.

– Nordmenn har også fått mange flere smaker å velge i. En viktig forbedring er også at holdbarheten er blitt mye bedre, særlig etter at vi begynte med klasetomater. Tomater som høstes modne og er på stilk, holder seg bedre enn tomater som modnes i eske, sier Sandem til nyhetsbyrået Newswire.

Og nordmenn har tydeligvis satt pris på det økte vareutvalget. 34 000 tonn konsumerte tomater i 2008 er 13 000 tonn mer enn for ti år siden. Hver nordmann spiser nå i gjennomsnitt nesten sju kilo tomater i året. Sammen med gulrøtter er tomater den grønnsaken nordmenn spiser desidert mest av.

Skummel tiger

Tomattypene har litt forskjellige sesonger, så du vil ikke finne alle i butikken samtidig.

På verdensbasis finnes det flere hundre typer tomater å velge i, og de testes stadig ut på norske ganer. Juanita-tomatene er et eksempel på en nykomling som har slått godt an hos nordmenn. Men ikke alle gjør det.

– En stund hadde vi den såkalte tigertomaten i sortimentet. Men den ble ingen hit. Det er mulig at de oransje stripene ble for skremmende for folk, sier Sandem.

Ulik bruk

Forskjellige tomater betyr også forskjellig egnethet i matlagingen. De avlange plommetomatene har for eksempel tykke vegger, som gir mye smakfullt kjøtt. Derfor brukes denne typen til hermetisering, som pureer, til ketchup, og ikke minst til tomatsaus og pastasaus. Soltørkete tomater er som regel laget av plommetomater.

De minste tomatene er ofte de søteste og har mest smak. De minste tomatene er også ekstra fulle av antioksidanten lykopen. Lykopen har vist seg å ha en beskyttende virkning mot hjerte- og karsykdommer og visse krefttyper, spesielt prostatakreft.

I andre enden av størrelsesskalaen finner vi bifftomatene, med alle kamrene. Fruktkjøttet er fastere enn hos andre tomater. Derfor egner bifftomaten seg godt til steking, gratinering og grilling.

Den beste lagringstemperaturen for tomater er 10-12 grader.

Powered by Labrador CMS