Nyheter

Tine satser på geiteprodukter

Tine utvikler nye geitemelksprodukter. Blant dem er geiteiskrem og en ny type hvit geitost, melder Nationen.

Publisert Sist oppdatert

Tine holder på med utprøving av flere nye geitemelksprodukter som skal komme på markedet framover. Allerede til høsten kommer en ny, hvit geitost. – Det har blitt jobbet mye med osten i et par år. Den går under betegnelsen «volum-ost». Det betyr at den skal produseres i stor skala, for geitemelk å være, sier fagrådgiver Ola Søgnesand i Tine til Nationen.

Nylig kom Tine med geitesmør. Det skal ha blitt godt mottatt av hotell- og restaurantnæringen. Nye produkter som geiteiskrem, salatost og geiterømme kommer på markedet framover.

– Melka har lenge hatt en besk smak som passer best for garvede ostespisere. Det er dessverre en oppfatning blant forbrukere som henger ved geitemelka fortsatt. Mange har derfor ikke lyst til å smake geitemelksprodukter. Vi har hentet geitesæd fra Frankrike, der har de jobbet med smaksproblemer på geitemelka i lang tid. Det har også vært gjennomført store forbedringer i norske geitefjøs. Geitene har fått bedre plass og det er investert i moderne fôrings- og melkingssystem, sier Søgnesand.

Powered by Labrador CMS