Nyheter

Tøff konkurrent på ulike vilkå

På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.

Publisert Sist oppdatert

N å r B o o t s denne uken åpner de første butikkene i Norge, kan kjeden bli en formidabel konkurrent til norsk dagligvare- og faghandel. Men hvor bra det går, avhenger av hvilken satsing kjeden legger opp til. Allerede i dag legger mange norske forbrukere turen innom en Boots-butikk. Nordmenn på handletur til Storbritannia kjenner Boots, og mange har den som en naturlig del av ruten når det skal handles inn. For britene er Boots en institusjon, og helt i toppen blant de best kjente, mest brukte og best likte kjedene uansett bransje. Å komme dit har tatt over 150 år. Det vil ta noen år i Norge, også, men i første omgang har Boots absolutt muligheten til å bli en konkurrent som norske dagligvarekjeder må ta hensyn til innenfor helse- og skjønnhetsprodukter.

E n s t o r mulighet for Boots ligger i at kjeden bygges ut fra eksisterende apotek. Et apotek må forbrukere flest innom en gang iblant, og dermed har kjeden et godt utgangspunkt i å kapre mersalg og gjøre kunden kjent med kjeden og produktene. På dette området har den nye kjeden også fått et solid konkurransefortrinn fra myndighetene. Et parfymeri, en helsekostbutikk eller en dagligvarebutikk vil ikke få lov til å drive apotek og selge reseptbelagte legemidler. Ingen kan imidlertid hindre et apotek i å utvikle seg til faghandel med produkter som konkurrerer kraftig mot de samme parfymeriene, helsekostbutikkene og dagligvarebutikkene. Utfordringen til den nye kjeden ligger i akkurat det samme. For noen få år siden ble apotekene drevet av apotekere som var farmasøyter med solid faglig bakgrunn, men lavere kompetanse og mindre fokus på salg og kundebehandling. Nå skal de samme farmasøytene drive butikk i en fullt kommersiell kjede. Utviklingen er godt igang, og støtteapparatet på kjedeplan er på plass. Det henger likevel fremdeles igjen en viss skepsis blant norske farmasøyter mot å bli for kommersielle og kjøre for mye på handelsvarer på bekostning av legemidlene.

T il s y v e n d e og sist er det prisnivået og medarbeiderne i butikkene som avgjør om Boots vil lykkes i Norge. Gode produkter og kompetanse på kundeoppfølging og kjededrift er på plass. Men suksess krever at staben omstiller seg til å bli mer selgere og mindre helsepersonell, og at kjeden klarer å trekke kunder også med gode priser. Dersom Boots blir en suksess i Norge, bør det presse frem en ny vurdering av regelverket for apotekdrift. Hvis Boots får bygge seg opp som en kommersiell kjede med apotek som en del av tilbudet, vil det være klar konkurransevridning dersom ikke kjeder som Parfymelle, Vita, Body Shop - eller Rema, for den saks skyld - får anledning til å gjøre det samme.

Powered by Labrador CMS