Bamsrudlåven gårdsis.

Nyheter

Tre nye spesialiteter

Tre nye produsenter fra Østfold får Spesialitet-merket.

Publisert Sist oppdatert

Produkter fra Dyre Gård, DUGA og Gårdsis er blitt smakstestet og vil tildeles hedersmerket «Spesialitet» onsdag 13. mai. Tildelingen skjer på Dyre gård i Moss ved Matmerk. Spesialitet-merket gis til produkter med en unik smak ved at de har en spesiell råvare, en foredlingsprosess som ofte er av håndtverksmessig karakter og som har en historie å fortelle. Spesialitetsmerket viser vei til unike smaksopplevelser og er et kvalitetsmerke. Disse utnevnelsene er bevis på at produsenter i Østfold jobber godt og målrettet med å utvikle kvalitetsprodukter med unik smak av Østfold.

Gårdsis produseres på Bamsrudlåven i Mysen. Der lages en melkeis basert på ferske lokale råvarer - melken er fra naboens kuer og eggene er fra gårdens høner. Isen er inspirert av italienernes Gelato, med mindre fett som gir en lett og god munnfølelse. Gårdsisen kommer i fire smaker: Vanilje, krokan, jordbær og kaffe & kakao (se bildet over).

Dyre gård ligger idyllisk til i Rygge med sine mange tusen økologiske epletrær. Totalt 60 000 trær er målet. Gården har eget presseri og tapperi. Produktene får man kjøpt i dagligvare og hos flere serveringssteder.

Eplesaft fra Dyre gård. Foto: Dyre gård

Merkevaren DUGA presenterer, i samarbeid med Coop, produkter fra Norsk Matbygg SA. De dyrker et unikt byggkorn med mild smak og et naturlig høyt innhold av kostfiberet betaglukan. En serie produkter finnes i Coops butikker over hele landet under navnet Gullbygg.

Duga byggprodukter. Foto: Duga byggprodukter

Powered by Labrador CMS