Nyheter

Trondhjems til Fredrikstad

Som du tidligere har lest i Handelsbladet, flytter Orkla mer av produksjonen til Fredrikstad. Det tradisjonsrike Trondhjems-merket er blant dem som nå får ny produksjonsadresse.

Publisert Sist oppdatert

Sodd, lapskaus, kjøttkaker fra merkevaren Trondhjems står for en omsetning på om lag 170 millioner kroner i handelen. Nå flyttes produksjonen av samtlige produkter til Fredrikstad. Med dette blir Fredrikstad Orklas kompetansesenter for bearbeidede kjøttprodukter og hermetiske produkter, heter det i en pressemelding.

Flyttingen av middagshermetikk fra Elverum til Fredrikstad kommer som en konsekvens av at Orkla tidligere i år vedtok å investere 130 millioner kroner i Fredrikstad.

I dag produseres Trondhjems middagshermetikk på Elverum. Flyttingen av middagshermetikk skjer sommeren 2016. Da vil fabrikken på Elverum produsere kjølte retter fra Toro, i tillegg til Denja salater og Nora syltetøy, som vil bli flyttet dit innen sommeren 2016.

– Vi ønsker å investere i fremtidig vekst, og da er vi avhengig av å bygge kraftfulle produksjonsmiljø for å sikre sterkere innovasjoner og lønnsom drift. Ved å flytte middagshermetikk fra Elverum til Fredrikstad rendyrker vi fabrikkene og skaper fortrinn gjennom sterke kompetansemiljø og muligheter for innovasjon og vekst, sier Paul Jordahl, adm. dir. i Orkla Foods Norge.

– Når vi om ca et år har gjennomført den største investeringen i fabrikkens snart 50-årige historie, vil vi bli en topp moderne og effektiv produksjonsbedrift tilpasset økt volum og på den måten sikre fremtidige arbeidsplasser, supplerer fabrikksjef i Fredrikstad Eirin Skovly.

Orkla Foods Norge avdeling Stabburet Fredrikstad er en av 14 lokasjoner i Orkla Foods Norge AS. Fabrikken har cirka 230 ansatte. Fabrikken produserer kjøttprodukter, deriblant Stabburet leverpostei, Stabburet Picnic, Stabburet Løvbiff, pizzakjøtt, pølser og andre farseprodukter. I 1961 startet planleggingen av fabrikken, som åpnet ved årsskiftet 1965/66.

Orkla Foods Norge avdeling Toro Elverum produserer hermetikk, ferdige sauser og supper samt kjølte ferdigretter til dagligvaremarkedet og storhusholdning under merkenavnene Trondhjems og Toro. Virksomheten har røtter tilbake til 1957 og ble i 2003 overtatt av Rieber & Søn ASA. I 2013 ble fabrikken en del av Orkla Foods Norge AS i forbindelse med Orkla-konsernets kjøp av Rieber & Søn.

Powered by Labrador CMS