Nyheter
Tror det blir fritt frem på søndag
Bunnpris-sjef Christian Lykke tror det blir fritt frem for alle dagligvarebutikker å ha søndagsåpent dersom det blir en borgelig regjering neste år. Skjer det, ryker hele regnestykket bak dagens brustadbuer på 100 kvadratmeter.
Bunnpris har 83 søndagsåpne butikker, enten rene brustadbuer eller hverdagsbutikker med en egen søndagsåpen butikk på 100 kvadratmeter. Bunnpris leder an i kundekampen, men både Joker, Matkroken og Coop er på jakt etter søndagen.
Christian Lykke er overbevist om at dagens regelverk ryker dersom det blir en borgelig regjering som ikke trenger støtte fra KrF. En regjering der Høyre og Fremskrittspartiet setter dagsorden vil gjøre det fritt frem for alle.
– Det er en enkel lov å fjerne, og det er også symbolpolitikk på øverste hylle. Det vil være populært hos de fleste velgere, og det beste av alt sett fra regjeringens side er at det ikke koster en krone å gjennomføre, sier Bunnpris-sjef Christian Lykke.
I styrets beretning i årsrapporten fra I. K. Lykke, selskapet som eier Bunnpris, har søndagen fått et eget avsnitt. «Nye forretninger som er tilpasset dagens lovgivning vil dermed være risikable investeringer frem mot høsten 2013», skriver styreleder Trond Lykke og resten av styremedlemmene i familiekonsernet.
– Vi kommer ikke til å investere i nye søndagsbutikker med dagens lovverk som rammevilkår, sier Christian Lykke.
– Et eventuelt frislipp betyr jo ikke at alle vil åpne søndagsbutikker?
– Det er ikke slik markedet fungerer. Dersom det blir fritt frem, vil alle etter hvert ha åpent også på søndager. Det er slik markedets grådighet fungerer, ingen vil risikere å miste en ny dags omsetning, selv om det er kostnadsdrivende. Det er bare å se på hva som skjedde da noen begynte med åpningstider fra 07 til 23. Alle har fulgt etter, vel vitende om at det er kostnadsdrivende, sier Lykke.
– Og det betyr?
– Høyere priser. Det er bare ett sted å plassere regningen.
– Hva skjer med de søndagsåpne butikkene i Bunnpris?
– For butikker på 100 kvadratmeter som kun har basert seg på søndagsmarkedet vil det bety svært mye, hele markedet vil bli endret. Vil folk velge en trang søndagsbutikk når alternativet er en vanlig butikk? Hele konkurransefortrinnet vil forvinne. For butikker som har en god markedsposisjon resten av uken, vil endringene være til å leve med, sier Lykke.