Nyheter

Tror på 35 prosent emv i 2020

35 prosent av omsetningen i norske dagligvarer i 2020 vil komme fra kjedenes egne merkevarer. Det var spådommen Knut Faremo kom med i et foredrag under en DLF-konferanse i Oslo i går ettermiddag.

Publisert Sist oppdatert

Knut Faremo kjenner norsk og internasjonale dagligvarebransjen godt, og han brukte internasjonela trender, og spesielt situasjonen i franske Carrefour og sveitsiske Migros som eksempler på hva som kommer i norsk dagligvare. Kjedene vil bygge sin egen merkevare i hyllene, og i mange tilfeller vil kjedens eget navn bli brukt som en del av merkevarebyggingen. Faremo brukte Rema 1000s overgang fra Landlord til Rema 1000 som et norsk eksempel.

– Carrefour vil redusere varelinjene med merkevarer med 15 prosent, og en av årsakene til det er å fylle på egne merkevarer. Økt brutto og egen merkevarebygging er drivkraften i endringen, sa Faremo og viste til at emv-andelen til det franske gigantkonsernet nærmer seg 30 prosent.

Sveitiske Migros har tatt det enda lenger, med en emv-andel på utrolige 85 prosent! Migros regnes som en av de sterkeste merkevarene i Sveits.

Knut Faremo viste til situasjonen i Norge der andelen er svært lav sammenlignet med mange utenlandske aktører. Emv-andelen fikk en ny vekst i 2009 og ligger nå på rundt 11 prosent. Faremo viste til at det i fjor ble solgt emv-produkter innen fersk mat for 6,3 milliarder kroner. Kategorien sto for 40 prosent av emv-salget som er beregnet til 15,9 milliarder kroner.

I sitt foredrag kom Faremo med en dristig spådom; emv-andelen i Norge kommer til å øke til 30 prosent i løpet av de 10 neste årene. – Det er en utvikling som merkevareleverandørene må forberede seg på, sa Faremo til DLF-representantene.

Som du tidligere har lest i Handelsbladet FK, er Knut Faremo en av veteranene i norsk dagligvarebransjen. Han har vært kjøpmann på Sørlandet, konserndirektør i Norgesgruppen og sentral i oppbyggingen av dagligvarekonsernet. Han var også arkitekten bak avtalen med Carrefour og Norgesgruppen, en avtale som Norgesgruppen senere valgte å hoppe av.

Etter at han sluttet i Norgesgruppen har han med Geneve som base vært investor og rådgiver for dagligvarebransjen gjennom sitt selskap Migaya Consulting. Faremo var sentral på Bunnpris-laget da dagligvarekjeden brøt med Norgesgruppen for å etablere den nye innkjøps- og distribusjonsalliansen mellom Bunnpris og Rema 1000.

Knut Faremo kommenterte kort den nye avtalen mellom Nortura og Norgesgruppen i sitt foredrag. Nortura skal bygge om en egen ferskvaresentral for Norgesgruppen.

– Det er en veldig godt avtale, for Nortura. Det Norgesgruppen burde ha gjort var å etablere en kjøttsentral på egen hånd, med råvarer fra Nortura. Slik jeg kjenner avtalen fra pressen, så har Norgesgruppen mistet den fleksibiliteten som dette ville gitt, sa Faremo.

Powered by Labrador CMS