Nyheter

Undersøker eldres matvaner

Et nytt forskningsprosjekt skal undersøke de eldres matvaner og utvikle nye matretter.

Publisert Sist oppdatert

Rådgiver ved matforskningsinstituttet Nofima, Ida Synnøve Grini, har nylig startet et forskningsprosjekt som undersøker de eldres matvaner.

– Vi ønsker å utvikle sunne og innovative måltider og produkter som er basert på norske råvarer som er spesielt tilpasset de vi betegner som aktive eldre som handler maten sin selv. Eldre som bor på institusjon eller som får maten kjørt hjem til seg, faller utenfor prosjektet, sier Grini.

Eldre mennesker har vanligvis et lavere behov for energiinntak, men behovet for næringsstoffer som vitaminer og mineraler blir ikke redusert med alderen.

– Her har produsentene en utfordring, mener Grini.

Prosjektet skal gå frem til 2013 og Grini arbeider for tiden med kartlegging og analyse. Til høsten starter utviklingen av matrettene i samarbeid med matprodusentene, skriver Nofima på sine nettsider.

– Det er for tidlig å si noe om hva slags produkter vi vil utvikle. Først når vi har kartlagt de eldres voksnes matvaner, kan vi bedre tilfredsstille deres behov, sier Grini.

Powered by Labrador CMS