Nyheter

Varekonsumet opp i august

Sesongjusterte tall viser en oppgang på 0,5 prosent i husholdningenes varekonsum fra juli til august i år. Det var biler og matvarer som bidro mest til økningen.

Publisert Sist oppdatert

Husholdningenes forbruk av mat-, drikkevarer og tobakk var med på å trekke varekonsumet opp. Forbruket av disse varene viste en økning på 1,1 prosent fra juli til august, viser tall fra Statistisk Sentralbyrå.

Detaljomsetningsindeksen viser samtidig at omsetningsvolumet til detaljhandelsbedriftene gikk opp med 0,2 prosent fra juli til august i år. Dagligvarebutikkene hadde en vekst på 0,7 prosent fra juli til august. Uten justering for sesongvariasjoner og målt i volum, omsatte detaljhandelsbutikkene – eksklusiv bensinstasjoner – for 1,5 prosent mer i august i år enn i august i fjor. Bensinstasjonene hadde derimot en nedgang i omsetningsvolumet på 9,0 prosent i samme periode.

Powered by Labrador CMS