Nyheter

Velger bort Fair Trade

Mer enn bare rettferdig for Unilever

Publisert Sist oppdatert

Rettferdighetsmerket mat er i vekst. Men når de store produsentene skal dokumentere at de opptrer etisk forsvarlig, taper den merkeordningen som er best kjent i Norge. Kraft, Chiquita, Lavazza, McDonald's, Ikea, Wal-Mart og Innocent er blant dem som velger Rainforest Alliance fremfor eller i tillegg til Fair Trade.

I Norge har Unilever tatt på seg jobben med å gjøre merket kjent. - Det dokumenterer mye bedre at produksjonen er drevet på en bærekraftig og utviklende måte, sier Karen-Marie Lange i Unilever.

Yellow Label

Verdens største te-leverandør har bestemt seg for at alle Lipton Yellow Label-teposene som selges i Vest-Europa, skal være sertifiserte innen 2010. I 2015 skal all Lipton-teen i hele verden være merket med den grønne frosken.

Konsernet har begynt med sin egen teplantasje i Kenya. Den er Kenyas største, har 18 000 ansatte, og 53 000 barn som skal ha skolegang. Der brukes det minst mulig sprøytemidler, selv om teen ikke er økologisk dyrket, og det er plantet en halv million trær i området rundt plantasjen. 97 prosent av energien kommer fra fornybare kilder som vannkraft og energiskog av eukalyptus, som plantes på nytt hvert år. - Det føyer seg godt inn i måten vi er opptatt av medarbeiderne våre på, mener den norske Unileversjefen Lars Aaseby.

Han f or tel ler om trygg kjøringprogram for de norske selgerne, nei til å bruke mobiltelefon i bilen og oppfølging av skader per kjørte kilometer som eksempler.

Mainstream

- Denne merkingen er helt klart et svar på en trend, sier Karen-Marie Lange.

- Forbrukerne er interesserte i å velge produkter som har merverdi. Det finnes Fair Trade-merket te, men volumet er et helt annet enn det vi kan få til, understreker hun.

Rundt 12 prosent av produksjonen av svart te i verden går til Liptonte, og bare til det ene temerket er over to millioner mennesker involvert i plukking, fabrikkarbeid og transport.

Mens Fair Trade-merkede produkter er dyrere enn konkurrentene, skal ikke Rainforest Alliance-merkingen føre hverken til dyrere varer eller til at småbønder i fattige land ikke klarer å betale for sertifiseringen. - Vi gjør bærekraft til mainstream, sier Tensie Whelan, som leder Rainforest Alliance internasjonalt.

Powered by Labrador CMS