Næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) vil møte bransjen for å diskutere prisnivået.

Nyheter

Vestre vil møte dagligvareaktørene

Næringsminister Jan Christian Vestre (Ap) har varslet flere tiltak for å få ned prisøkningen på matvarer. Dagligvareaktørene vil kalles inn til møte etter nyttår.

Publisert Sist oppdatert

Etter nyttår vil Vestre og landbruks- og matminister Sandra Borch (Sp) kalle inn dagligvareaktørene til møte om de kortsiktige økningene i prisene, skriver VG.

Som du tidligere har lest i Dagligvarehandelen, ønsker ­Vestre å se nærmere på flere mekanismer som han mener svekker konkurransen i dagligvarebransjen. Det gjelder blant annet veksten i kjedenes egne merkevarer, der Vestre har varslet en utredning. Denne har imidlertid latt vente på seg.

Vestre vil også utrede konsekvensene av vertikal integrering i paraplykjedene, samt forby bruk av klausuler som hindrer dagligvarekonkurrenter fra å åpne nye butikker.

– Forbudet skal gjøre det enklere å få tilgang til attraktive butikklokaler og bedre konkurransen i dagligvaremarkedet, sier han til VG.

Ifølge avisen mener Vestre at det er tre dagligvaregiganter som i realiteten bestemmer prisnivået, og han ønsker flere aktører inn på markedet, gjerne utenlandske kjeder.

Powered by Labrador CMS