Nyheter

Vil betale for bedre vei

For første gang uttaler Nortura at de nå er villige til å være med på et spleiselag for en bedre vei inn til det nye gigantslakteriet på Hærland.

Publisert Sist oppdatert

– Vi ønsker å ruste opp Sloraveien, og vi er villige til å være med å betale for det. Det er betydningsfullt både for oss og nabolaget at veien utbedres. Vi har allerede hatt et møte med fylkeskommunen, Eidsberg kommune og Statens veivesen for å se på hva som kan gjøres, sier fabrikksjef Kai Fjeld til Smaalenene.

Høsten 2014 skal det nye kjempeslakteriet til Nortura stå klart, og i november kom både naboer og Fylkesmannen med klare innspill til Norturas egen konsekvensutredning. De 39 naboene leverte en felles høringsuttalelse hvor de etterlyste tiltak for å gjøre skoleveien tryggere på den smale veien som går rett forbi Hærland skole.

Nå har Nortura kommet med flere forslag til tiltak. Blant annet foreslår Nortura 0,5 meter bredere vei fra skolen til fabrikken og lavere hastighet. I mange år har både skole og foreldre ønsket seg en tryggere skolevei, men det er første gang Nortura sier at de er villige til å delta i et spleiselag. De går ikke inn på hvor mye av regningen de er villige til å betale.

Powered by Labrador CMS