Nyheter

Vil betale grise-bønder for å slutte

Salget av gris har flatet ut og samtidig er grisebøndene blitt mer effektive. Det er derfor overkapasitet i næringa. Nortura anbefaler derfor at Omsetningsrådet vedtar en ordning som gir kompensasjon til produsenter av smågris som slutter med gris.

Publisert Sist oppdatert

– Vi har vurdert alle mulige tiltak, og kommet fram til at vi må anbefale at det gis kompensasjon for dem som slutter. Alternativet er fortsatt svært lave priser og høy omsetningsavgift i lang tid framover, sier direktør for Totalmarked Jakob Simonhjell.

Forslaget som Nortura nå fremmer for behandling i Omsetningsrådet vil innebære at produsenter som produserer smågris vil kunne få en kompensasjon for å slutte med gris. Nortura har laget et forslag til regelverk for ordningen. Nå vil vi benytte tiden fram til behandling i Omsetningsrådet til å drøfte detaljene i forslaget med de andre aktørene i bransjen, Norsvin og faglagene og myndighetene.

Kompensasjonen vil være knyttet til antall mordyr den enkelte har søkt produksjonstilskudd for. Ordningen vil være åpen for smågrisprodusenter, kombinertprodusenter og medlemmer av purkeringer.

Powered by Labrador CMS