Nyheter

Vil doble løkforbruket

Løk er så sunt at vi bør spise dobbelt så mye som i dag, mener grønnsaksprodusenter og matforskere.

Publisert Sist oppdatert

– Løk er blant de sunneste og mest kalorifattige grønnsakene som finnes. Å spise mer løk vil være et viktig bidrag til bedre folkehelse, sier grønnsakforsker Ingunn Vågen i Bioforsk.

Flere aktører i grøntbransjen har gått sammen for å øke nordmenns løkforbruk, blant annet Gartnerhallen, Bama og Bioforsk.

– Knollen vi spiser, selve løken, danner mange forsvarsstoffer for å overleve fram til frøsetting. Dette er stoffer som er gunstige for oss mennesker. Høyt inntak av løk kan redusere risikoen for hjerte- og karsykdommer, kreft, astma og diabetes. Den betennelseshemmende effekten kan forebygge sopp og bakterielle angrep i kroppen, sier Ingunn Vågen.

Forbruket av løk har økt med 25 prosent på fem år, men det bør være mye høyere, mener informasjonssjef Britt Kåsin i Opplysningskontoret for frukt og grønt. – Løk er en sunn og rimelig matvare som kan brukes i svært mange forskjellige retter, sier hun.

Powered by Labrador CMS