Nyheter

Vil ha billigere øl på flyplassen

Direktør Christine B. Meyer i Konkurransetilsynet går til kamp mot stive ølpriser på Gardermoen og andre flyplasser. Meyer vil hindre at én aktør får serveringsmonopol, skriver Dagens Næringsliv.

Publisert Sist oppdatert

Én aktør har hånd om alle 30 serveringssteder og kiosker innenfor sikkerhetskontrollen på Oslo Lufthavn Gardermoen. Det skyldes at eieren, Avinor, har tildelt hele oppdraget til SSP.

«Når SSP er villig til å betale Avinor 3,6 milliarder kroner for retten til å drive 30 serveringssteder og kiosker på Gardermoen over en femårsperiode, har SSP både behov og anledning til å ta inn monopolprofitt for å finansiere den høye kontraktsummen», skrev Meyer i en kronikk i Dagens Næringsliv onsdag.

Meyer understreker at Konkurransetilsynet vil hindre at Avinor inngår en ny lignende avtale som gir en aktør monopol på flyplasser.

– Vi vurderer to mulige spor. Enten å komme med en påpekning til staten, som eier Avinor, eller at vi henvender oss direkte til Avinor om mulig misbruk av dominerende stilling, sier hun.

Avinors pressesjef, Sindre Ånonsen skriver følgende i en epost til Dagens Næringsliv.

«Vi ønsker variasjon i tilbudet, slik at vi treffer flest mulig. Dette har vi en tett og løpende dialog med våre samarbeidspartnere om. Prisene reguleres ved å legge inn klausuler om at nivået ikke skal ligge høyere enn sammenlignbare steder, som sentralt i Oslo. Dette følges opp med sjekk og kontroller».

Powered by Labrador CMS