Nyheter

Vil ha Reitan i Europa

Nok en gang flagger Magnus Reitan ønsket om å vokse i Europa med 7-Eleven, og nå får han nesten ønsket oppfylt av toppledelsen i 7-Eleven konsernet.

Publisert Sist oppdatert

Visepresident Chris Tanco i 7-Eleven som er på rundreise i Norden sier til Dagens Næringsliv at konsernet ønsker å vokse videre i Europa ved hjelp av Reitan Servicehandel.

– I første omgang Finland, men også Tyskland kan være aktuelt. England blir nok litt langt unna, sier Tanco til Dagens Næringsliv. Avisen har vært på reportasjetur i Danmark sammen med Magnus Reitan og møtt 7-Eleven-toppen som skal besøke virksomhetene i Norden.

7-Eleven har ambisjoner om vekst i Europa, i likhet med Reitan. – Vi har som mål å bli Europas største og mest lønnsomme aktør innen servicehandel. Om det blir om fem år, ti år eller 20 år, får tiden vise. Vi har det ikke travelt, sier Tanco til avisen.

Det er ikke første gang konsernledelsen har uttrykt ønske om at Reitan går ut i Europa. Så tidlig som i 2003 sa Europa-sjefen i 7-Eleven til Handelsbladet FK at de var positive til å la Reitangruppen ekspandere videre i Europa.

Men Reitan Servicehandel har ikke vært noen god butikk de siste årene. Fjorårets regnskap fikk ekstra drahjelp fra det store utbyttet fra aksjeposten i Uno-X Gruppen. Ekspansjonen med 7-Eleven har vært dyr, og det skjedde samtidig med at markedet innen servicehandel fikk en knekk. Men ryddesjauen i kioskkjedene Narvesen og 7-Eleven har gjort at det er bedring.

– Men i år er vendepunktet. Så langt har vi overført 250 millioner kroner iår til Lade Gård, sier Magnus Reitan til Dagens Næringsliv, uten at han forklarer mer av regnestykket.

I Danmark sliter 7-Eleven med lønnsomheten. De siste årene har kjeden tapt mere enn 100 millioner kroner, skriver Dagens Næringsliv. Også i år går det mot røde tall og kjeden har stengt ni av butikkene der tapene er store. Samtidig har Reitan Servicehandel inngått en avtale med de danske jernbanene om å overta 94 Kort & Godt kiosker. Rundt 80 av kioskene vil innen neste sommer bli omprofilert til 7-Eleven.

Powered by Labrador CMS