Nyheter

Vil kutte saltinnholdet med 30 prosent

Rema 1000 vil redusere saltinnhold i egne matvarer med 30 prosent.

Publisert Sist oppdatert

– Vi startet dette arbeidet for en stund siden – og nå kan vi si at innen to år skal vi ha klart å redusere saltmengden i våre egne matvarer med 30 prosent, sier adm. direktør Ole Robert Reitan i en pressemelding.

I Helsedirektoratets egen tiltaksplan er målet 30 prosent reduksjon innen 2025 og en reduksjon på 15 prosent innen 2018. På lang sikt er målet dermed målet en halvering fra dagens ca 10 gram per dag til 5 gram.

– Vi ønsker å bidra til at folk kan ta sunnere valg. Hvis vi i det hele tatt skal nå WHOs og helseministerens mål om at inntak av salt bør halveres – så må vi ha ambisiøse mål. Samtidig er vi opptatt av å ivareta den gode smaken og kvaliteten. Det har vi klart og vel så det, sier Reitan.

– Vi har også et ansvar for å gi forståelig og riktig riktig informasjon til forbrukere. Derfor deklarerer vi i en rekke varer faktisk saltinnhold, ikke bare natrium, legger han til.

Rema 1000 har også fjernet palmeolje fra egne matvarer. – Vi satte oss som mål å utfase palmeolje fra våre egne merker – nå har vi klart det på matvarer. Kjøper du brød eller matvarer som er merket Rema 1000, skal de ikke inneholde palmeolje. Nå setter vi oss ambisiøse mål for å redusere saltmengden, sier Reitan.

Powered by Labrador CMS