Nyheter

Vil legge press på sjokoprodusentene

– Forbrukere bør sende en e-post til norske sjokoladeselskaper og stille noen krav, oppfordrer Initiativ for etisk handel.

Publisert Sist oppdatert

I dokumentaren «Sjokoladens mørke side» som ble vist på NRK2 tirsdag kveld, avslører den danske journalisten Miki Mistrati hvordan barn helt ned i åtteårsalderen selges og smugles over grensen til Elfenbenskysten for å jobbe på kakaogårder.

Gunelie Winum, prosjektleder i Initiativ for etisk handel, mener forbrukerne bør bli flinkere til å legge press på bransjen.

– Forbrukeren må ikke slutte å kjøpe sjokolade, for det er en viktig eksport for Vest-Afrika. Man må heller legge press på selskapene for at de skal intensivere innsatsen sin, sier prosjektleder Gunelie Winum i Initiativ for etisk handel til NRK.no.

Hun forteller at Norge er med i et internasjonalt kakaoinitiativ som arbeider for å bedre forholdene på kakaoplantasjene. Det er likevel en lang vei å gå.

– Norske sjokoladeselskaper vet ikke alltid hvor råvarene de bruker kommer fra. Det krever internasjonalt samarbeid med mange aktører for å få fullstendig oversikt. Norge kan ikke ta ansvar for dette alene, men de kan gjøre mer, sier Winum.

Powered by Labrador CMS