Nyheter

Vurderer prisportal

En egen prisportal på nett er blant tiltakene Matkjedeutvalget vurderer i sitt arbeid, skriver VG. Mange i bransjen er skeptiske.

Publisert Sist oppdatert

I den nettbaserte portalen, som Forbrukerrådet har foreslått å etablere, er det meningen at forbruker skal få informasjon om «prisopplysninger, matvarens næringsinnhold, ulike merkeordninger, geografiske koordinater for samtlige deltagende matvarebutikker», ifølge et dokument fra Matkjedeutvalget som VG har fått tilgang til.

– Vi ser for oss en database der forbrukeren kan gå inn og både sjekke hvor gulosten er billigst, men også at du etter hvert kan sammenligne innholdsdeklarasjonen på matvarer digitalt, opphavsland eller hvor i ditt nærområde du finner den billigste økologiske maten, sier Flesland til VG.

I bransjen er mange kritiske og presenterer overfor VG en rekke praktiske innvendinger: Det er umulig å sammenligne en billigbutikk med et stort supermarked, det er tidvis store geografiske forskjeller på prisene, som det er veldig vanskelig å få frem, det er vanskelig å sammenligne egne merkevarer med andre varer, det er urettferdig å sammenligne mat fra manuell ferskvare mot betjent ferskvare.

Powered by Labrador CMS