Nyheter

We are the sjimpions

På et møte med Ica og Norgesgruppen i dag orienterte tilsynet om at innkjøpsavtalen mellom Coop og Rema 1000 blir en del av vurderingsgrunnlaget. Avgjørelsen utsettes dermed med nesten to måneder.

Publisert Sist oppdatert

En ga ng i tiden var det noe som het «fruktchampagne». Som barn drakk vi den bar eller blandet med vann. Noen år senere opplevde vi den også blandet i andre saker; slikt som dagligvarebutikkene ikke har lov til å selge.

M en så ble den borte. Først ble den til «champagnebrus», og for tre år siden kunne Handelsbladet FK avsløre at også det navnet ble for sterkt for franske druebønder.

Nå ha rde gått enda et skritt videre: Mack får ikke lov å kalle brusen sin «Fruktsjamp», heller. Siden det er en kjent sak at det finnes franske bønder som like gjerne sperrer veier og raserer butikker som å dyrke mat og drikke, velger Mack å lansere et nytt navn: «Fruktsjimpanse».

Nå erHollywood neste: Sjampis-bøndene vil døpe om den gamle tårepersen «The Champ» til «The Chimp». At Carrefours Champion-kjede sliter, er en kjent sak, og nå får ventelig konsernet fart i omprofileringen. Champion tennplugger flytter produksjonen til Frankrike, i håp om å få beholde navnet. Mens det ventelig blir en hardere kamp å døpe om Paris' paradegate til Chimps-Élysées.

I mellomtiden må Mack bare håpe at bryggeriet slipper søksmål fra Julius og kameratene i Kristiansand, slik at dagens navn blir stående.

Oisann, der ringer det på døren. Vi håper det ikke er en fransk bonde.

Georg Mathisen

Powered by Labrador CMS